54 voor oogen, de donker gekleurde aangezichten onzer inlandsche mili tairen met hunne zwarte haren, dan zal daarop zeker die helmhoed een beter en meer martiaal figuur maken, dan de lakeusche kwartier muts, die wel goed en gemakkelijk is voor ongewapende diensten en voor kazernetenue, doch voor een troep onder de wapenen toch niet zoo krijgshaftig staat als wel gewenscht is. Yan den stormband moet ik nog vermelden, dat hij, door de tweede schroef verbonden aan de buitenzijde van den hoed, op dezelfde wijze als nu met de kwartiermuts plaats heeft, kan gedragen wordenin gewone omstandigheden eenigszins los liggende op de voorklep. Bruikbaarheid in het garnizoen en te velde. Zooals uit de zeer ruwe en onvolkomen schets, hiervoren op pagina 52 gesteld, blijkt, loopt de buitenrand van den hoed niet rond, maar bestaat uit eene vóór en eene achterklep, dus boven de ooren weg gesneden. Dit laatste is wezenlijk noodig voor de behandeling en van het geweer en van de sabel en mede voor de onbelemmerde werking van den stormband. Alle vroeger beproefde hoeden gingen mank aan het euvel, dat wel is waar het hoofd van den man op zijde eenige dekking vond tegen regen en zonneschijn, doch dat die dekkende rand zeer hinderlijk was voor de behandeling der wapens, zoodat het zelfs eene gevaarlijke dekking mocht genoemd worden, die in eenige actie met den vijand, zeker treurige gevolgen zou kunnen gehad hebben. Is alzoo de helmhoed van bruin hard vilt met het blinkende gar nituur een sierlijk militair hoofdtooisel in garnizoen, onder de wapenen en in groot tenue,het zal door de verwisseling der blinkende voor werpen door anderen van gelijken vorm en mede van eenig goedkoop metaal, doch nu zwart verlaktop marsch en te velde zeer bruikbaar zijn en niets verliezen van de hiervoren aangestipte voordeelen. Het is door mij, die niet als technicus optrad, geenszins bij benadering op te geven, wat de nieuwe hoed eventueel zou kosten, doch voorzeker zal erkend worden dat de benoodigde grondstoffen niet tot de kost-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 60