604 - Een en ander, behalve nog de groote materieele schade, die steeds daarmede gepaard gaat, doen mij, in verband met het volgende, IT eenige vragen voorleggen, waarop ik gaarne een antwoord zoude ontvangen. Reeds dikwijls toch, las ik in couranten, tijdschriften, enz. enz. beschrijvingen, over het aanwenden van oliën om de golven te stil len, en als 't ware een bed te vormen van kalm water binnen eene onstuimige zee; nu weder heb ik een verhaal onder de oogen van een Italiaan, 'twelk in 't kort hierop neerkomt: „Met een 3 tons- „scheepje maakte deze eene reis van Montevideo naar Napels. Als „het op die reis begon te stormen, dan legde hij zijn notedop met den „kop op den wind, gooide een drijvend anker over boord en liet vóór „den boeg en achter het roer, in zee twee linnen zakjes, met olijf olie gevuld, drijven. Elk zakje had eene kleine opening, waardoor de „olie langzaam in zee lekte en zich rondom het vaartuigje verspreidde. „Gedurende al den tijd, dat een storm aanhield, kwam er geen drup- „pel water overboord en rolden de brekers allen om het scheepje. „In 24 uren tijds had hij ongeveer 3-Jj- liter olie noodig." Nu wilde ik gaarne weten 1°. Is het waarheid dat olie aan een golvend water eene gladde oppervlakte kan geven 2C. In het bevestigend geval, zou olie dan niet kunnen dienen, om ter plaatse, waar een troep moet em- of débarkeeren en waar branding staat, eene niet gevaarlijke plek te maken, om het landen of inschepen zonder gevaar voor verdrinken of omslaan der vaar tuigen, als anderszins, te doen plaats vinden? 3e. Zijn er wel eens proeven genomen om de al of niet moge lijkheid van het in punt 2 gevraagde te onderzoekeu? 4°. Zoo ja, welke waren de resultaten dier proeven? Zoo neen, waarom niet? Met de beantwoording dezer vragen Mijne Heerenzult U mij ten zeerste verplichten. Mocht dit u niet geheel mogelijk zijn, onderwerpt ze dan s. v. p. aan de ondervinding en het oordeel van deskundigen, bijv. aan de officieren der zeemacht, in Nederlandsch-Indië aanwezig; daar onder zijn er velen die der landmacht bij het em- en débarkeeren

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 610