605 ter zijde stonden en mede in die oogenblikken soms groote gevaren trotseerden. Komt U het gevraagde gewichtig genoeg voor, om het in ons tijdschrift op te nemen, dan verzoek ik U, daadn dit schrijven een plaatsje te gunnen, evenals de antwoorden, die op de verschillende vragen mochten gegeven worden; alsdan kan een ieder, die belang stelt in 't lot der militairen, weten wat in die richting reeds verricht is of zal worden. Misschien zijn er ook andere Heeren, die gaarne inlichtingen kunnen en wensehen te geven, wanneer ze slechts weten dat in dit onderwerp belang wordt gesteld. In afwachting hoogachtend Uw dienstwillige dienaar •G. De Redactie is van meening dat, om verlies aan menschenlevens en materialen bij het em-of débarkeeren te voorkomen, het vooral zaak zal zijn, om voor goede en voldoende débarkementsmiddelen zorg te dragen, en dat er van het gebruik van kunstmiddelen, zooals olie, om de zee te kalmeeren, wel geen sprake zal kunnen zijn, om de branding geheel of gedeeltelijk te overwinnen. Niettemin kan zij dwalen en heeft daarom gaarne het schrijven van den heer G. eene plaats ingeruimd, wiens vragen bovendien do aandacht vestigen op een gebrek in de opleiding van den soldaat, dat in Indië bijna algemeen is, n. 1. het gemis aan het beoefenen der zwemkunst. Wel geeft zij toe, dat er niet in alle garnizoenen zweminrichtingen zijn daar te stellen, maar op vele plaatsen zal dit toch wel mogelijk zijn. De vragen van den geachten schrijver, zooveel dit in haar vermogen is willende toelichten, vermeent zij dit niet beter te kunnen doen, dan door het mededeelen van een paar berichten, welke zij met be trekking tot dit onderwerp aantrof. Het eerste komt voor in een artikel in het tijdschrift: „De Na tuur", le. aflevering, jaargang 1885, getiteld: „De Golfbeweging der zee." Aldaar lezen wij: 1885, Dl. I. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 611