608 O. dat derhalve de krijgsraad voor het berechten dezer zaak had be- hooren te zijn benoemd door den Militairen Commandant van Sumatra's Westkust zeiven, of bij diens afwezigheid door den Plaatselijken Comman dant, dan wel, zoo ook deze te gelijker tijd afwezig was, door den officier die het garnizoen kommandeerde; O. dat dit evenwel niet is geschied, vermits de krijgsraad die deze zaak berechtigd heeft, blijkens het ten processe overgelegd afschrift van de garnizoensorder, gedagteekend Padang den 15°" October 1884 n°. 331, namens den Militairen Commandant van Sumatra's Westkust, bij afwezig heid van den Plaatselijken Commandant door den wé. plaatselijken adjudant is benoemd; O. dat derhalve die krijgsraad, door een daartoe ten eeuenmale onbe voegde autoriteit benoemd, onbevoegd is in deze zaak recht te spreken. O. dat hieruit volgt, dat het vonnis a quo, als door een onbevoegden rechter gewezen, geene rechtsgevolgen kan hebben en alzoo behoort te worden vernietigd. Lettende op de aangehaalde wetsbepaling, zoomede op Art. 50 van '8 Ilofs provisioneele instructie. Rechtdoende In naam en van wege den Koning Ontvangt het appel. Yernietigt het vonnis waarvan appel. Gelast dat de zaak alsnog door een op wettige wijze benoemden krijgs raad zal worden berecht. Verstaat dat de kosten ten gevolge van de bovenaangehaalde garnizoens order in het onderwerpelijk geding gemaakt, ten laste komen van den Lande. Aldus gedaan en gesententiëerd op heden Vrijdag den negentienden December 1800 vier en tachtig. Naschrift. Bij arrest van het Hoog Milit. G. dd1866, (Ind. Weekbl. v. h. Recht n°. 186. 11) is een krijgsraad-vonnis, dd. 7 Nov. 1865, wegens onwettige samenstelling van den krijgsraad vernietigd, als wanneer de zaak niet naar een behoorlijk sainengestelden krijgsraad is teruggewezen, doch heeft het PI. M. G. de zaak tot zich getrokken, en als rechter in hoo- ger beroep op de processtukken recht gedaan. De reden van de onwet tige samenstelling van den krijgsraad, bestond casu in de omstandigheid, dat er slechts zes in stede van zeven leden in den krijgsraad aanwezig waren, die zitting hadden genomen zijnde het zevende lid door ziekte daartoe verhinderd. Art. 141 R. L. voorziet in dat geval en bepaalt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 614