610 men in de provisioneele instructie voor het Hoog Militair Gerechtshof niet aan. In elk geval zou art. 294 W. v. Sv. zelfs per analogie op de militaire Rechtspleging niet van toepassing kunnen zijn, daar de quaestie casu betreft de onbevoegdheid van den rechter, als wanneer het Hof, ingevolge art. 53 van de provisioneele Instructie, het vonnis dient te vernietigen, met verwijzing der zaak naar den eersten rechter ten einde op nieuw naar behooren ingevolge de voorschriften der wet recht te doen. Metis. Het draagzadel bij de Spaansche artillerie in gebruik. Met schetsen). De Spaansche bergartillerie heeft slechts een soort draagzadel, in drie verschillende grootten. Eigenaardig is bij de Spaansche draagzadels de vorm van het kussen. Dit bestaat uit losse, wol, welke door de bevestiging van de onderste lagen aan het zadel, bij het opleggen van het zadel op den rug van het draagdier en van de vracht, vastheid en vorm verkrijgt. Dit soort van kussen, dat ook bij de draagdieren van particulieren in Spanje al gemeen gebruikt wordt, is even oorspronkelijk als voortreffelijk. Het voegt zich geheel naar den vorm van den rug van het lastdier en bezit eene buitengewone zachtheid en veerkracht. Doordat een omhulsel voor de wol van het kussen ontbreekt en deze vrij ligt, kan het gebruik er van op andere lastdieren met meer gemak geschieden, indien de wol over de geheele oppervlakte losgeplukt wordt, en door het opleggen en bevrachten op nieuw gevormd kan worden. Drukking van het zadel komt bij dit soort kussens zelden voorkomt zij evenwel nog voor, dan kan men, door het wegnemen van de wol bij het gedrukte deel van den rug van het lastdier, gemakkelijk een rusten op dat gedeelte beletten. Het gewicht van een zadel bedraagt ongeveer 46 a 48 KG. Het gewicht van een compleet harnachement van een draagdier 54 KG. Bij elk bergkanon behooren drie dergelijke zadels en wèl, één voor de raderen en de as, één voor het lichaam van de affuit en één voor den vuurmond. De belasting van het draagdier bij de Spaansche bergartillerie is ver schillend, en bedraagt: 1". een compleet zadel 54 KG., de as van de affuit 25 KG., de raderen 56 KG., het dekkleed 2 KG., de poetszak met gereedschappen 4 KG twee kanonreepen 8 KG., het trektuig voor de lamoen 3 KG. Totaal 152 KG,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 616