55 bare zaken behooren en zal waarschijnlijk het geheel, op groote schaal vervaardigd, tot een verrassend lagen prijs kunnen geleverd worden En nu ten slotte nog een enkel woord over de uitgaaf die nood zakelijk aan eene algemeene invoering van dit hoofddeksel zou ver bonden wezen. Laat de eerste aanschaffing voor het geheele Indische leger eens hoogstens 50 mille bedragen eene begrooting van onkosten die slechts een greep in de lucht genoemd moet worden zou dat geld dan niet goed besteed zijn? Het geldt eene groote quaestie, eendjevenjquaestie voor het Indische leger, die reeds veel te lang hangende is. Door de invoering van een helmhoed zullen in de toekomst, in dubbelen zin, kostbare levens behouden blijven, levens die door on doelmatige hoofdbedekking gevaar loopen een offer van het klimaat te worden. De voorbeelden van sterfgevallen door zonnesteek zijn talrijk, ja talloos! En dan nog, het is geene bijzondere bevoorrechting van het Indische boven het Nederlandsche legerhet laatste heeft immers buiten de kwartiermuts ook een chacot, waarvan de aanschaffing in der tijd zeer zeker te goed gemotiveerd zal zijn geweest, om op het nut der uitgaaf iets af te dingen. Het Indische leger heeft die verbetering in velerlei opzichten drin gend noodig, gezwegen nog van de wenschelijkheid, om de koloniale, toch al niet zeer schitterende uniform, een weinig te verfraaien. De majoor der Infanterie van het Ned.-Ind. Leger. Van Staden ten Brink.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 61