618 of het terrein te inundeeren, zooals in Holland geschiedt; kleine bruggen en waterleidingen vervaardigen van bamboegroote bruggen van met selwerk en steenen; de wegen verharden door gebroken steenen; het weggraven en ophoogen van grond door koelie's laten verrichtenop de waterwegen moet men draagbare vlotten hebben die door kanonneerbooten gesleept worden. Het is zeer goed dat men eene afdeeling voor den luchtvaartdienst gezonden heeft, maar vóór alles heeft men in Tonkin pontonniers met ponton materieel noodig. Met één of twee bataljons van 1000 man (vreemden legioen of Afrik, compagnieën) of met 1500 gepreste Annamitische koelie's (100 per dorp, naar de sterkte der bevolking) maakt men per dag 1 K. M. weg ter breedte van 3 M, met verharde bovenlaag, of 30 K. M. in 30 dagen (zonder ongevallen, kunstwerken of gevechten). Zijn de wegen eenmaal klaar, de konvooien door de intendance geor ganiseerd, dan kan er eerst sprake zijn van snel marcheerende bewaking wordt gemakkelijker, de gemeenschap levendiger, de koelie's volgen zonder geleide, en naar behoefte kan men wagens laten maken en bespannen karren gebruiken. Daar zal men toe moeten komen. De sampan kan niet het ideaal transportmiddel blijven. De bevelhebber zal vervolgens twee statistieken moeten vervaardigen 1°. de indeeling der dijken waar langs het grootste vervoer plaats heeft 2°. de indeeling der dorpen in vriend of vijand. In een land waar ieder als de gelegenheid zich voordoet gaat rooven, zal hij uit den ijver waarmede aan de wegen gewerkt wordt, vooral den graad van vriendschap der bevolking kunnen bepalen. Optische telegrafie. In een land waar de roovers de telegraafdraden kunnen doorsnijden en waar elke vesting of post als het ware geblokkeerd is, was het gebruik van den optischen telegraaf zeer belangrijk. De kaart der optische telegraafverbindingen is gemakkelijk te teekenen alle posten hebben een toren en een heliograaf die hen met Hanoi, het hoofdkwartier verbindt. Verder heeft elke colonne eene sectie telegrafisten die elk oogenblik kunnen werken, orders vragen of over eene hachelijke positie berichten. Conclusie. Onze grootste vijand in Tonkin, buiten het klimaat dat zonnesteken, koortsen en andere ziekten veroorzaakt, is de werkeloosheid, die ontzenuwing,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 624