STAP OF DRAF. Ernst of kortswijl, was de gedachte die mij bezielde, toen ik het opstel van mijn gpachten kameraad W. J. G. in N°. 11 jaargang 84 van dit tijdschrift had doorgelezen. Is het zijn doel geweest, een persiflage te leveren op eene op het vlakke exercitie-terrein ge drild wordende bergbatterjj P De verlengde stapis een leelijk woordinderdaaddat erken ik. Hoe men dan ook aan die benaming is gekomenweet ik niet. Maar dat het W. J. G. ernst is, waar hij beweert niet te weten wat de verlengde stap eigenlijk isziedat geloof ik niet. De ruiterschool en andere reglementen op de oefeningen te paard spreken er niet over. Accoord. Maar bij alle gangen die de bere den artillerie gebruiktwordt uitsluitend gebruik gemaakt van de verzamelde gangen. En wat mijn kameraad wel weet, is, dat de regelmatige stap naar gelang van zijne uitgestrektheid, wordt onder scheiden in horten en in vrijen stap. De stap bij de artillerie, is immer de korte stap. De snelheid van den regelmatigen stap nu, wordt aangenomen op 125 passen van 75 cM. in eene minuut. Dit is een gemiddelde. Maar is dit de snelheid, waarmede de artillerie zich gemeenlijk beweegt? Vooreerst geldt deze opgave het paard in gewone omstandigheden, dat is: met den ruiter belast. De artillerie houdt echter rekening met het feit, dat een gedeelte der paarden tevens moet trekken, dus zwaarderen arbeid heeft te verrichtenwat invloed heeft op de snelheid van beweging. Verder houdt zij rekening er mede, dat het personeel gedeeltelijk te voet gaat. Welnu, eene snelheid van 125 pas in de minuut, geeft in het uur een afgelegden afstand van 5625 M. Men zou dus van dit personeel vorderendat het zich voortbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 62