57 woog met eene snelheid van 93.75 M. in eene minuut, Gaat men nu nadat de snelheid waarmede men aanneemtdat de militair zich voortbeweegt bedraagt: in Nederland 86.25 M., in België 82.50 M., in Pruisen 89.60 M., in Oostenrijk 87.50 en in Frankrijk 86.25 M. in eene minuut; dat het uur gaans gerekend op 5555 M. dat is de afstand, dien een onbelast mensch op een effenen vlakken weg aflegt slechts eene snelheid geeft van 92.5 M. in eene minuut, dan is het gemakkelijk daaruit eene conclusie te trekken. Het Euro- peesche personeel zal met groote inspanning deze snelheid inderdaad eenigen tijd kunnen volhouden, maar den inlanders is dit eene vol slagen onmogelijkheid. De artillerie stap, de korte stap, heeft dan ook geene snelheid van 125 pas in eene minuut, en W. J. G. weet dit te degelijk bij ondervinding, dan dat hij, aan dat in de ruiter- school voorkomende cijferabsolute waarde had moeten hechten. Maar de vrije stap, zeer zeker zeer ten onrechte de verlengde stap genoemd hij zou niet weten wat die eigenlijk was? Bij een behoorlijken verlengden stap (van 150 pas in eene minuut) raakt het paard ook wel eenigszins uit de stelling, zegt hij. Yerder zegt hij, dat zoo men de paarden in dien (geanimeerden) toestand, geheel uit elkander laat stappen, zij geheel uit de hand raken. Foei, kan zoo iets door een goed ruiter beweerd worden. Bij den stap blijft de evenwichtsstelling geheel behouden. Om het paard uit den korten in den vrijen stap te doen overgaan (aangaan?) wor den natuurlijk dezelfde hulpen gebruikt als om het in den stap te doen vooruitgaan (aangaan Maar de evenwichtsstelling moet behouden blijven. Welk ruiter laat zijn paard de stelling verliezen? Zelfs in den draf blijft de evenwichtsstelling bewaard; waarom zou het paard die stelling bij een gematigden overgang moeten verliezen Maar raakt het paard uit de hand, aan wien dan de schuld De ruiter zorge het paard bij den galop niet te animeeren, of zij het zoodanig meester, dat het hem niet uit de hand rake. Ik geloof dat de hoofdquaestie hier de hand, en niet het paard is. Een paard met een middelmatigen stap, maakt in gewone om standigheden, met groot gemak 4 paal in het uur, wat reeds eene snelheid geeft van 138 pas in eene minuut. Maar paarden die bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 63