58 degelijke oefening zich wennen om in vrijen stap 4i paal in het uur af te leggen, zijn niet buitengewoon, en dit geeft reeds 156 pas in eene minuut. Dat het paard daarbij zijne stelling verliest, of zelfs overgaat in een zoogenoemde sjokgang of sukkeldraf, daarvan is geen sprake. De verlengde leesvrije stap, wordt bij de remonte te Ban- joe -biroe niet beoefend, zegt W. J. Gr. In deze verklaring ligt zelfbeschuldiging, want heeft W. J. G., destijds intructeur bij die remonte zijnde, de noodzakelijkheid van de beoefening van dat tempo dan niet ingezien Evenwel hier pleiten verzachtende omstandig heden. Bij de africhting te Banjoe -biroe wordt bijna uitsluitend re kening gehouden met de veldartillerie, waarvoor toch het gros der paarden bestemd is, en waarbij men uitsluitend de verzamelde gan gen gebruikt. Maar een paard, dat in den korten stap behoorlijk is afgericht, oefent zich in den vrijen stap spoedig en gaarne, omdat de verza melde gangen van het dier meer inspanning eiscnen, dan de gestrekte. Mij heeft de ervaring anders geleerd, en ik beweer, dat de korte stap niet voldoende wordt beoefend. Daarin schuilt de grootste fout van hetgeen W. J. G. hindert. Het marschtempo is gewoonlijk te snel, vooral bij exercitie. Men laat daardoor niet de paarden, maar de bediening „zich uit elkander stappen", en deze geraakt uit de hand, loopt zich buiten adem, vermoeit zich en kan daardoor niet geregeld meer stappen. Daarmede wordt helaas! maar al te weinig rekening gehouden. Men bedenke wel, dat bij den verdubbelden gang (draf), de be diening onmogelijk kan volgen. Bij een zeer korten, verzamelden drafhoogstens 200 pas in eene minuut is het nog even mogelijk, maar afmattend en uitputtend. Men kan dan ook bij de exercitie der veldartillerie, de gevolgen hiervan zien. Maar daar is het ten minste mogelijk de bediening, te vermoeid zijnde, te doen opzitten. Maar eene bergbatterij in drafeilieve, 't is om te gieren! Wel zeker, men kan gerust afstanden van 100 a 150 pas doen draven, maar wat beduidt die afstand overeenkomeude met een halve mi nuut in tijd, en wat voor draf zal dat zijn. De inlandsche geleiders moeten ook mededraven. Zullen de paarden bij dien sukkeldraf niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 64