59 uit de stelling gaan? En zal het verband niet geheel verloren wor den, wanneer men weer tot den stap overgaat met deze paarden, die geheel uit de hand zijn. Het zij verre van mij te beweren, dat de bestaande voorschriften niet voor verbetering vatbaar zouden zijn. Maar de voorschriften vormen de brug, waarovet men tot de practische bedrevenheid moet geraken. En och, hoe dikwijls heeft onze weg niet over eene nood brug geleid, terwijl toch het einddoel behoorlijk werd bereikt. Het vlakke exercitie terrein is voor de bergbatterij slechts eene drilplaats, geene plaats waarop zij groote evolutiën behoort uit te voeren. Het is de plaats waar zij geoefend wordt in de begin selen der exercitie (africhtings) kunst, het is de manege. Maar daar buiten, in het geaccidenteerde terrein, daar moet zij toonen, dat, al rake zij ook geanimeerd, zij toch in de hand blijve, en ik maak mij niet ongerust, dat, al is er in de sectie-school ook al sprake van den verlengden stap, onze mobiele artillerie nog bat terij-commandanten bezit, die zulk een juist en fijn gevoel van hand hebben, dat zij in het veld wel zullen voorkomen, dat de batterij „zich uit elkander stapt" en al rake zij ook geanimeerd, daarbij toch niet uit de hand raakt. Wij wenschen W. J. G. toe, dat hij met ons dat vertrouwen deele, en dat hij even als wij bezield moge zijn met de overtuiging, dat voor eene bergbatterij slechts weinige lauweren te oogsten zijn op het drilterrein of op de paradeplaats, maar daarentegen onverwelkbare lauweren geplukt kunnen worden in die terreinen, waar de veldar tillerie schier machteloos blijft staan. Haar daartoe geschikt te maken, dat zij het streven Joh. C. Veenhuijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 65