Art. 5. Partout et a tous les degrés, les affaires arabes dépendront du com mandant militaire qui aura seul la qualité pour donner et signer des ordres et pour correspondre avec sou chef immédiat, suivant la regie de la hiërarchie. Naar aanleiding van dit ministerieel besluit werd door den maar schalk Bugeaud eene instructie gegeven om de plichten van de offi cieren, die met bedoelde gewichtige werkzaamheden belast werden, nader te regelen. Die instructie luidt als volgt De eerste zorg van den officier van het bureau-arabe, die de taal van het volk moet kunnen spreken en begrijpen, bestaat daarin, dat hij zich moet toeleggen op de kennis van land en volk door de zeden en gewoonten te bestudeeren, zoomede de wetten welke van kracht zijn, door verder, in één woord, al die gegevens te verzamelen, wraar- van de wetenschap voor de bevelhebbenden, bij het nemen van zekere maatregelen, van dienst kunnen zijn. Het spreekt wel van zelf dat onder deze studie ook begrepen is alles wat betrekking heeft op de inlandsche hoofden, die in naam van Frankrijk gezag uitoefenen. Het met verstand en tact toezicht houden op de inlandsche hoofden is eene délicate zaak, wrelke uitslui tend behoort tot de bevoegdheid van den officier belast met de ara- bische zaken. Om die taak goed te vervullen, moet hij niet aarzelen zich dikwijls onder de bevolking te begeven, de markten te bezoeken en zich in de dorpen op te houden om klachten te onderzoeken en af te doen. Het is noodig dat het fransch gezag boven alle verdenking van partijdigheid en willekeur verheven is en aan de inlanders toeschijnt als te zijn de beschermer der verdrukten. Het is noodig dat de arm van het gezag tot in het verst gelegen dorp reike, om onrecht en geknoei te doen ophouden. Op deze wijze zal het volk door het maken van vergelijkingen, het best tot de erkenning gebracht kunnen worden dat het fransche bestuur te verkiezen is boven dat van het vioegere regime. Bovendien komt het recht doen op de plaats zelve 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 69