64 geheel overeen met den geest van alle oorspronkelijke volken, terwijl er het dubbele nut voor ons uit voortvloeit dikwijls in aanraking met de bevolking te komen, die ons weinig kent en ons verkeerd beoordeelt, en te gelijkertijd de eenige afdoende en werkelijke controle uit te oefenen op de inlandsche hoofden. De officier belast met de arabische zaken moet zorgen voor het vertalen en overbrengen van alle bevelen. Hij zal zoo noodig er den geest van verklaren aan de inlandsche hoofden. Om dit doel beter te kunnen bereiken, moet hij de inlandsche hoofden gewennen om zich dikwijls met hem in betrekking te stellen. Hij zal trachten hunne gedachten te raden door hun advies te vragen ter zake van den een of ander te nemen maatregel. Dit consulteeren kan dikwijls het gewenschte licht geven voor andere vraagstukken van gewicht, doch hiervan moet dan met voorzichtigheid gebruik gemaakt worden. Die consultatiën moeten' den schijn hebben van voort te komen uit toegevendheid, als een gevolg van het levendig verlangen van recht vaardig te willen zijn, doch nimmer het vermoeden doen ontstaan, dat daarmede bedoeld wordt, het zelfs in geringe mate afstand doen van het onbeperkte recht van gezagvoeren. De officier belast met de arabische zaken kan niet met alle in landsche hoofden gelijke betrekking hebben, maar hij moet er zich in het bijzonder op toeleggen, om dikwijls bij zich te ontbieden in vloedrijke inlandsche hoofden, die zich op een afstand schijnen te willen houden, niet omdat wij behoefte zouden hebben om ons gezag te doen steunen met het hunne, maar omdat wij niet gedoogen kunnen, dat invloeden, welke in zekeren zin van ons onafhankelijk zijn, wortel schieten. Hij zal de werkzaamheden van administratieve commissiën verge makkelijken, voor zoo verre de belastingen betreft. Hij zal omtrent de bestaande belastingen registers aanhouden, waarin aanteekening wordt gehouden van alle door de bevolking gedane stortingen en hij zal er voor waken, dat quitantiën worden uitgereikt aan hen die betaling doen. De officier belast met de arabische zaken zal zorgen, dat de on geregelde cavalerie op tijd betaald wordt. Hij moet als lid van de maghzen zekere klachten aanhooren welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 70