68 stad Glenelg, alvorens iemand iets vermoed had. (In de laatste 15 jaren hebben veel Russische oorlogsschepen zich onledig gehouden met het opnemen der havens en kusten van Australië.) Aan eene verdediging van de uitgestrekte kust of de kolonie valt niet te denken, maar van veel belang is het om Adelaide, de hart ader, in verdedigbaren toestand te brengen. Wat, de verdediging van zijne koloniën betreft, verliest Engeland te veel uit het oog dat, wanneer het eens in oorlog komt met eene mogendheid, al zijne uitgestrekte bezittingen, welke over den geheelen aardbol verspreid liggen, aan vijandelijke aanvallen blootstaan. Sedert 1870, toen de Engelsche troepen uit Australië werden teruggetrokken, is er door het Koloniaal bestuur niets voor de verdediging gedaan, dan het in dienst houden van een klein eskader korvetten, waarbij onlangs, op aandrang van de kolonisten, een gepantserd schip gevoegd is. Behalve dat dit eskader in tijd van oorlog de kusten moet be waken, heeft het ook de handelsvloot te beschermen. De plaatse lijke verdediging berust dus geheel bij de kolonisten. Deze, die tegenover Engeland niet verplicht zijn maatregelen ter verdediging te nemen, door geen band van federatie eenstemmig handelende met de andere Australische koloniën en blindelings geloovende in de alomtegenwoordigheid en almacht van de Britsche vloot, lieten gedurende jaren God's water over God's akker loopen. Sommige koloniën hielden betaalde vrijwilligerkorpsen op de been, anderen zochten haar heil in kleine batterijen met permanente bemanning en onbe zoldigde vrijwilligerkorpsen in tweede linie, terwijl Zuid-Australië haar eer en veiligheid toevertrouwde aan een handvol politie-agen- ten, welke de orde handhaven in haar hoofdstad, welke tevens een asylum is. Uit dezen toestand van apathie werd de kolonie wakker geschud door den Russisch-Turkschen oorlog in 1877. Op verzoek van de Koloniale Regeering, zond Engeland den luit.- gen. Sir W. D. Jervois en den gen.-maj. Scratchley als militaire adviseurs naar Australië. Gene werd tot Gouverneur van Zuid- Australië benoemd en gaf een stelsel van verdediging voor deze kolonie aandeze reisde gedurende zes jaren en ontwierp verdedi gingsstelsels voor Kieuw-Zeeland, Tasmania, Victoria, Queensland,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 74