BOEKBESCHOÜWIN&. De Stokvisehor der s, in der tijd toege licht door Lodewijk Mulder en thans in beeld vertoond door Willem Staring Jr. Haarlem. De Erven F. Bohn. 1884. -Nauw was het schrikkeljaar 1884 aangebroken, of de teekenkunst vroeg den humor ten huwelijk; hij gaf haar het jawoord en uit dezen echt ontsproot ter goeder ure een telg; welke bij den doop den naam ontving, hierboven genoemd. In schets en beeld wordt hier eene parodie geleverd op den tijd, toen de achterladers bij de legers nog onbekend waren en aan de lading van voren de meeste aandacht geschonken werd. De verschillende tempo's der (stokvisch) lading worden critisch-humoristisch beschreven en in twaalf door lichtdruk gereproduceerde teekeningen voorgesteld. Wanneer wij nu nog zeggen, dat het kind sprekend op zijne ouders gelijkt,op den humor van Lodewijk Mulder, dien wij o. a. zochten in zijne „Afdrukken van indrukken" wanneer wij zijne „Handleidingen tot de kennis der geschiedenis" voor een oogenblik ter zijde legden, op de teekenkunst van Willem Staring, ons reeds bekend uit zijne „Schetsen van de K. M. Academie", dan hebben wij, na al hetgeen over dit prachtwerk reeds in andere tijdschriften gezegd is, er weinig bij te voegen. Waagden wij het, een geijkten term gebruikende, te zeggen, dat dit boek in geen bibliotheek van een officier mag ontbreken, dan zou zeer zeker Lodewijk Mulder mompelen: „Stokvisch!", maar wanneer wij die lezers van ons tijdschrift, die naar gezonden humor haken, aanraden zich dit werk aan te schaffen, dan gelooven wij hun daarmede een goeden raad gegeven te hebben. De uitgevers zorgden voor eene sierlijke doopjurk en met eene kleine variatie op de slot-alinea van den tekst besluiten wij Zooveel is zeker, dat als de groote zaak mislukt, het de schuld kan zijn van de geheele wereld maar niet van hen, die geene kosten ontzagen, om de talenten van humorist en teekenaar waardig ten toon te stellen. De prijs van het werk is in Nederland f 7,50.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 82