86 Signalen en teekens. Een ieder, die wel eens te velde geweest is, zal het met ons eens zijn dat het stelsel signalen en teekens bij de infanterie in gebruik, hoe goed het overigens ook moge zijntoch lang niet volledig genoemd kan wor den; zoo ontbreekt b. v. b. een noodsignaal, iets dat, zooals de onder vinding helaas! dikwijls geleerd heeft, volstrekt niet door het „geeft acht" vergoed wordt. Ook eene aanmaning voor de aan het hoofd marcheerende troepenom wat beter rekening te houden met de volgende zoude waar lijk geen luxe zijndaar de behoefte aan zulk een signaal zich te velde schier eiken dag doet gevoelen. De onderling afgesproken signalen waarvan men zich tegenwoordig veelal bedient, om de bestaande leemte in deze aan te vullen, zijn het beste bewijs voor de noodzakelijkheid, om zoo spoedig mogelijk het te genwoordige aantal met nog eenige te vermeerderen. Dat het niet aangaat èn voor den velddienst èn voor het tirailleeren afzonderlijke signalen en teekens vast te stellenbehoeft zeker geen betoog. Is het dus een eerste vereischtedat zij in beide gevallen bruikbaar moeten zijneene andere voorwaarde isdat men daaraan nimmer een verkeerden uitleg moet kunnen geven. Tegelijker tijd willen wij er hierop wijzen, dat het bepaald hoogst wenschelijk zoude wezen, dat de signalen, met het tirailleur-fluitje te geven, bij officieel voorschrift werden vastgesteld, zooals dit reeds bij sommige legers, b. v. b. het Fransche, het geval moet wezen. Uit den aard der zaak moeten deze fluit-signalen hoogst eenvoudig zijnzich alleen tot de voornaamste bewegingen zooals avanceeren, vuren, enz. bepalen en verder sleehts een middel blijven, om de aandacht te trekkenwordende zij alsdan door teekens verder aangevuld. Ook deze teekens mogen volstrekt niet ingewikkeld, maar moeten in tegendeel zeer begrijpelijk en duidelijk zijn; al het kunstmatige moet daarbij worden vermeden en b. v. b. het verzamelen niet op de wijze worden aangeduid, zooals dit in het Voorloopig Voorschrift op den veld dienst is geschied. Het zij ons vergund onze gedachten daaromtrent nader toe te lichten door een volledig stel der door ons gewenschte seinen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 92