91 De aankoop van de kruispraauwen tot eene hoeveelheid van 35 stuks was bij missive van den generaal Daendels van den 10 Februarij 1808 aan den Javaschen Gouverneur opgedragen, alsmede de aanwerving van 900 Maduresen, Boeginnesen en Baliërs, waarvan de traetamenten eerst bij brief van den 17 daaraan, waren bepaald De aankoop van de 35 kruispraauwen of Maijangs werd aan den Resident van Rembang opgedragen, daarin geassisteerd door den Kapitein ter-zee en Equipagemeester Yerhagen, een alleractifst en bekwaam man, die echter niet alleen niet voor zijne moeite is beloond geworden, maar zelfs nog beknibbeld in zijne billijke uitgaven te koste gelegd bij het construëren van dezelven tot eene geschikte armature. En de Kolonel en Aide de Camp van den Generaal Daendels, Guiquel de la Touche is met de eer beschonken. De Kapitein-Militair Pieter Ekeboom, een braaf en hupsch officier, werd op de aanklagte van zijn kolonel, eenen J. de Lort, een door en door slecht, zedeloos mensch, die onder het Engelsche gouvernement verwezen is, om geschavotteerd te worden, veroordeeld, om tot soldaat gedegradeerd, onder zijne eigen inlandsehe compagnie dienst te doen, misgisse ik mij niet, barrevoets. Deze als bij niemand toevlugt hebbende, om zich aan de schande van dit vonnis te onttrekken, heeft zich zeiven te kort gedaan. De moedwil van sommige der Heeren officieren, die pas uit Europa waren aangekomen en over Tjecauw naar Samarang reisden, was immers zoo erg, dat ze onder de Javanen, het een of ander niet naar hunnen zin verrichtende, met het pistool losbrandden en zelfs op den weg van Carrang Sambong een man zoodanig kwetsten, dat hij voor dood naar huis gedragen werd. Ik zal mij onthouden in eenige particulariteiten te komen, die den Commandeur Du Puy en de Bantamsche gezanten zijn wedervaren, het karakter van den Generaal Daendels kennende. Het zou vereischt zijn geweest, dat de order tot de opzending van den rijksbestuurder in secre- tesse was gegeven, om den Commandeur niet de gelegendheid te benemen, denzelven met een zoet lijntje aan zijn huis te lokken en in arrest te nemen. Maar neen, zulks was zoo gedirigeerd, dat de gezanten dit moesten weten, ergo ook hun Yorst daarvan prevenieerden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 97