BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN. 93 Dit geavanceerde is de toedragt van zaken, die den moord aan den Com mandeur van Bantam voorafgegaan is en aanleiding lieeft gegeven tot de oneenigheid tusschen het Gouvernement en dezen Yorst, dewelke voor dat rijk zulke rampspoedige gevolgen heeft gehad en waarover zooveel men- schenbloed is geplengd geworden. Kieschheid weerhoudt mij om in bijzonderheden te treden, die tot schande strekken voor de Europeanen en voor altoos de regeering van den Generaal Daendels zullen schandvlekken. Men stelle zich den gene raal Daendels voor als een soort van tweeden Alexander bij de nederlaag van Darius, toen voor dezen gebragt werden de koninklijke moeder, vrouw, kinderen en verder gevolg Een van de Ratoe's uit den Craton heeft nog een geruimen tijd de hofdame geweest van den generaal Daendels en ten huize Buitenzorg, als eene der eerste favoriten, vele gunsten genoten, doch om eene querelle is zij, met haar vader, daarna wederom naar Bantam teruggezonden en heeft daar niet lang gejouisseerd van haar leven, als zijnde met haar vader op eene deerlijke wijze vermoord, ik meen in de environs van Anjer. Het vorenstaande vonden wij opgeteekend in het reeds hiervoren in eene Noot genoemde Werk van den Raad van Indië, Engelhard, die ge lijktijdig met Daendels te Batavia resideerde en wij reproduceerden het in dit Tijdschrift, om sommige onzer kameraden een weinig meer op de hoogte te brengen van dien goeden ouden tijd. X. Proeven met klein kaliber geweren in Frankrijk. Den 7 Mei 1884 werden door den minister van oorlog, generaal Cam- penonproeven bevolen met geweren van een kaliber van 9 mM. Deze proeven hadden plaats bij de normaal-schietschool, onafhankelijk van de Commissie voor de repeteergeweren. 5000 patronen werden ter beschikking gesteld met eene lading van 4 gram en een kogel van 20 gram; totaal gewicht der patroon: 39 gram. De proeven, den 21 Mei begonnen, eindigden den 20 Juli.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 99