Ut DE MILITAIRE OPERATIEN IN TENOM IN DE MAAND JANUARI 1884. Vervolg en Slot.) Na een rustigen nacht in de bivaks te hebben doorgebracht, werd den 10™ Januari, overeenkomstig de op den vorigen dag gegeven bevelen, aangevangen met het ontschepen van vivres, in de eerste plaats van rijst en zout, daar van deze artikelen de voorraad aan den wal nog hoogstens voor anderhalven dag strekken kon. De branding was heviger dan gedurende de vorige dagen; inden beginne was de communicatie met de schepen dan ook zoo goed als verbroken. Twee Chineesche sampans waagden het door de branding te gaan om van de Devonhurst aangebrachte vivres over te nemen, doch werden teruggeslagen. De Chineesche roeiers weigerden toen weder zee te kiezen, voor gevende dat zij niet in staat waren tegen de branding op te roeien. Dwangmiddelen waren vruchteloos. De kapitein-intendant Boers bepaalde nu, dat aan eiken roeier een premie van f 2.50 zou worden uitbetaald, telkens wanneer een sam pan een vracht vivres aan den wal bracht. Dat lokmiddel hielp. Ten 9 uur v. m. waagden het andermaal vier Chineesche roeiers met een sampan zee te kiezen. Om de overigen aan ie moedigen, ging de kapitein-intendant Boers zelf mede. De sampan sloeg even wel op 200 m. van het strand in de branding om, ter nauwernood redde genoemd officier zijn leven. Toch beproefden meerdere Chineesche roeiers door de branding te roeien, en hoewel verscheidene sampans of omsloegen, of lek werden geslagenmocht het eindelijk toch gelukken een tiental zakken rijst en zout aan den wal te brengen. Ook de Atjehsche prauwen beproefden ten slotte zee te kiezen, doch niet dan nadat de assistent-resident Yan Langen, de eenige persoon die 1885, Dl. I. 13 -"A"A/WVUV—

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 203