BOKKBKSCHODffING. Zuid-Celebes. Bijdragen tot de krijgsgeschiedenis en militaire geographie van de zuidelijke land tong van het eiland Celebes, ten dienste van officieren der land- en zeemacht. Ver zameld uit officieele en andere bronnen door P. B. Yah Staden ten Brink, Majoor der Infanterie bij het Nederlandsch-Indisch leger. Met de belangstelling, die een dergelijk onderwerp van de zijde der Indische officieren verdient, gingen wij aan 't lezen of beter gezegd be- studeeren dezer bijdragen. Al gaandeweg nam onze belangstelling toe en verminderde niet bij de lezing der interessante bijlagen, die het grootste deel van het daardoor feitelijk 615 pagina's tellende werk uitmaken. De inhoud bestaat in hoofdzaak uit een duidelijk in korte trekken gegeven beeld van de topographie, de heerschende toestanden en krijgs geschiedenis van een groot deel van het Zuider schiereiland. Uit tal van werken, manuscripten, bescheiden enz. bijeengegaard en met eigen opmerkingen verrijkt, zal dit werk voornamelijk kunnen strek ken, om den met land en volk onbekenden staatsdienaar, die geroepen is of wordt in deze streken 's lands belangen te behartigen, al dadelijk het voor zijne handelingen zoo hoog noodige inzicht in zaken te ver schaffen, zoodat hij zelf zal kunnen zien, een standpunt, dat anders slechts ten koste van langdurigevaak duur betaalde ondervinding, gepaard aan moeitevolle nasporingen in archieven en boeken te be reiken is. Verdient reeds in 't algemeen znlk een boekwerk veel waardeering van militaire zijde, waar toch veelal op de kennis van land en volkenkunde nog lang niet dat gewicht gelegd wordt dat haar ten volle toekomt, nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 298