295 De prys van het werkje is ons onbekend. Naar het uiterlijk van de twee reeds verschenen deeltjes te oordeelen, zal die niet hoog zijn. Ts. Verzameling van Maleische woorden en uitdrukkingen, die in den omgang met den niet-Europeesehen militair te pas komen. Bijeengezameld door P. v. Lawiek v. Pabst, kapitein der infanterie, directeur van de Kaderscliool bij het 2e depot-batal jon i° bundel. Eecrutensehool en b aj on et vech t en. G. C. T. Van Dorp Co. Samarang. Het is niet de eerste maal dat bij de uitgevers Yan Dorp Co. te Samarang een werkje met een soortgelijk doel wordt uitgegeven. De velddienst in het Laag-Maleisch van den kapitein Steinmetz, zal aan velen onzer kameraden niet onbekend zijn. Het was een goed denkbeeld van den kapitein v. Lawick v. Pabst om bovengenoemde lijst van Maleische woorden en uitdrukkingen, door den druk onder het bereik te brengen van allen, die nog tot woordenboeken hunne toevlucht moeten nemen, om zich bij den Inlandschen soldaat verstaanbaar te maken. De be trekking welke de samensteller bekleedt, is ons een waarborg, dat de keuze der woorden en uitdrukkingen de juiste ishij heeft, meer dan anderen, kunnen waarnemen, welke woorden den ongeoefende in het spreken van het laag-Maleisch het meest te pas komen. De verdeeling in 30 lessen en een aanhangsel is zeer oordeelkundig arekozen en de samensteller heeft met veel tact vermeden om synonie- men te gebruiken, welke den ongeoefende zoo licht op een dwaalspoor brengen. Zoo hoorden wij onlangs een orang baroe een inlander toe voegen „apa kowé mata glap daar de door hem geraadpleegde woor denlijst, mat a glap als synoniem opgaf van gilali. Eene vergelijking met de officieele vertaling van de recrutenschool doet ons zien, dat deze woordenlijst niet met haar in strijd is, doch dat de gekozene uitdrukkingen eenvoudiger zijn. Wij hopen dat de kapi tein v. L. v. P. zijn arbeid zal voortzetten en twijfelen niet of hij zal daarvoor den dank inoogsten van zijne jongere kameraden. De uitgevers berichtten ons dat het werkje ten behoeve van Cursussen enz. voor 25 ets. verkrijgbaar is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 301