STUDIËN OVER ALGERIË. II. X. in het Indisch Militair Tijdschrift over het Opstel van Een niet veel belasting betalend patriot." {Vervolg.) "Weinige maanden later was Frankrijk gewikkeld in den oorlog met Duitschland. Aan de verdediging van 't moederland moest in de eerste plaats gedacht worden. Het grootste gedeelte der bezet ting van 't wingewest werd teruggeroepen. Tevens werden na den val van 't keizerrijk door het voorloopig bewind verschillende beslui ten genomen, die het eergevoel der inheemsche bevolking kwetsten, of deze, en daaronder vooral de hoofden, vrees inboezemden voor hunne positie. Daaronder was bet voornaamste dat, waarbij de Israëlieten, dooi den Arabier vrij wat meer gehaat dan de Christenen en tevens veracht, in massa werden genaturaliseerd. De eerste sporen van 't geen te wachten stond, vertoonden zich in Januari 1871. Eene smala van Spahi's op de grenzen van Tunis te Souk-Arras, die men naar Frankrijk wenschte te zenden, kwam in verzet omdat de voorwaarden van 't engagement, die verplichting niet aangaven. Zij kreeg den stam der Hannenchas op hare hand, en vermoordde hare officieren en tal van kolonisten. Eene maand later, werd de post van El Miliah tusschen Constantine en Collo aangevallen. Op den lBn Maart plunderden, binnen Algiers, Kabylen en Arabieren de winkels dei- Israëlieten, en moest men daar de Eur. militie onder de wapenen roepen. Maar het ergste moest nog komen. Op den 19ei1 Maart ontving men te Algiers de tijding, dat een der voornaamste hoofden uit Algérië, de bach aga Si-el- Mokrani, was in opstand gekomen. Hij verwittigde

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 357