876 Gaat het aan bij de berekening -van de kanonsterkte voor een veldleger, eerst de totale sterkte hier 11000 man als basis te nemen voor het aantal veldkanonsen daarna nogmaals als basis voor het aantal berg- kanons P Bekomt men dan per slot 21 2 of 5 kanons per 1000 manP Gaat het aan, na bij de berekening van het aantal bergkanons, van de sterkte van het veldleger als basis te zijn uitgegaandat cijfer willekeurig 80 |- 18 met 18 te verhoogen krijgt men daardoor 21 /a of - 42/, kanon per 1000 man? Is de theorie steekhoudend, die anderen aanbeveelt aandachtig na te gaan wat geschreven wordt, terwijl men zelf weigert kennis te nemen van wat door anderen wordt aangevoerd Is het maar zoo voetstoots aan te nemendat hierwaar de achtstuk- ken formatie bestondmen tot de indeeling van zes stukken per batterij is overgegaan, in navolging van de formatie die in Europa bij de groote legers is aangenomen? De lichte getrokken mortier, waarop door ons in N°. 4 v/d. vorigen jaar gang werd gezinspeeld, weegt 22 kilo, de affuit of het blok 32 kg, alzoo totaal 54 kg., dus twee stuks 108 kg., wat inderdaad gelegen is tusschen de door Brutus aangegeven grenzen van 100 a 120 kilo. Is dit gewicht te groot voor een muildier, terwijl blijkens hetgeen ik reeds in N° 6 jaargang '82 aan zekeren IJ. aantoonde, de belasting van het Ind. draagpaard zonder draagbok, enz. 105 en 111 kilo bedraagt? Wordt met de draagkracht wel altijd voldoende rekening gehouden, en verliest men niet vaak uit het oog, dat het zesspan bij den 8cm veld bij opgezeten bediening 1101 a 1110 plus 6 X 10 1521 a 1530 kilo trok, en, rekenende dat een paard viermaal meer trekt dan het draagt, dit overeenkomt met een draagvracht per paard van 62.5 kilo En verliest men dan niet nog uit het oogdat het b/d-h. achterpaard 19 kilo aan harnachement en 60 kilo aan den ruiter draagt, wat dus voor totale draagvracht 141.5 kilo geeft? Moet niet in het oog worden ge houden, dat de 6 bergbatterijen van Frankrijk uitsluitend ten dienste van Algiers zijn Mogen wij de ontbrekende exacte opgaven aanvullen met de vermelding, dat Oostenrijk 13, Spanje 18, Portugal 8, Rusland 15, Servië 4, Zwitser land 2 en Turkije 1 bergbatterij terwijl Montenegro 45 bergkanons heeft Wij zullen niet verder gaan, maar eindigen met de verzekering, dat wij niet alleen inzage hebben genomen van de folianten schrifts die in het artillerie-archief over dit onderwerp gedragen bergartillerie - be rusten maar ten volle in de gelegenheid zijn geweest en ons ook de moeite hebben getroost, die niet slechts in te zienmaar "ze nauwgezet

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 382