KWADE DROES. Onder de vele maatregelen, die tegenwoordig toegepast worden om den kwaden droes onder de paarden van het Leger te beteugelen is er één welke nadere toelichting en bespreking eischt. Door het Legerbestuur is bij circulaire bepaald, dat in garnizoenen waar kwade droes voorkomt gedurende zes maanden na het laatste geval, geen paarden van dat garnizoen mogen overgeplaatst worden. Geen verder betoog zal noodig wezen om toe te lichten, waaraan die bepaling haar ontstaan te danken heeftdat zal wel zijn, omdat overgeplaatste paarden den kwaden droes in kwadcn- droes-vrije garnizoenen zullen overgebracht hebben. Door deze circulaire is echter een toestand geboren, die zal blijken volstrekt niet aan het doel te beantwoorden. Het is bijna, niet denkbaar, dat in Indië, bij de strengste maatregelen, geen kwade droes meer zou kunnen voorkomen. De wijze van remonteering van het wapen der cavalerie en dat der artillerie, zal steeds oorzaak zijn, dat hier en daar de kwade droes onder de jonge paarden enkele slachtoffers maakt, zonder nog de aandacht te vestigen op de mogelijke besmetting, welke de paarden op hun transport van het eiland Sandelhout naar Java opdoen, zijnde ellendemishandeling, klimatalogische veranderingen met de daaruit voortspruitende ziekten, de verandering van levenswijze en van voeding, factoren, die nu en dan sporadische gevallen van kwaden droes in de remonte-depots zullen tengevolge hebben. Door het toepassen der bestaande bepaling, kunnen eigenlijk de overige eskadrons en batterijen nimmer van uit de depots gesuppleerd worden. De gevolgen hiervan zullen niet uitblijven, want men krijgt door eene ophooping van paarden in de depots, meerdere kans voor verbreiding der ziekte en voor grooter verlies aan paarden. De groote drager voor smetstoffen in 't algemeen, dus voor kwaden droes in 't bijzonder, is het transportwezen. De stoombooten, de spoor wagens, enz. mogen lang niet uit de reeks der oorzaken voor verbreiding van besmettelijke ziekten weggecijferd worden. Ik herinner mij nog een frappant geval. Een paard van de eskadrons te Salatiga werd overgeplaatst naar Atjehvooraf was het door den paardenarts van Salatiga streng

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 384