479 Bij de africhting der remonte-paarden doet zich al meer en meer de behoefte gevoelen aan eene africhtingstrens [de dikke trens]. Tot nu toe werd daarbij gebruik gemaakt vau de watertrens, die echter te dun en te scherp, daardoor te gevoelig is, en soms pijnlijk op de lagen en lippen werkt. Ten einde deze nadeelen te voorkomen, is naar een gegeven model door den hoefsmid eene africhtingstrens vervaardigd, waarvan eene afbeelding hierbij wordt gevoegd. Het gebit van deze africhtingstrens, dikker zijnde dan dat van de watertrens, is aan beide einden van ringen voorzien, waartusschen weder twee kleinere losse ringen zijn aangebracht. Om de dubbele of africhtingstrens samen te stellen wordt gebruik gemaakt van het model stanghoofdstel. Aan de bakstukkenstang worden de losse ringen van de dikke trens, en aan de bakstukkentrens de stangtrens vastgegespt, terwijl zich aan elk der trensringen teugels bevinden. Ten einde het in den mond trekken van den ring aan de dikke trens te beletten, zijn de losse ringen daarvan met opzet kleiner gemaakt. In het algemeen wordt bij de africhting met de dikke trens bestuurd. Yan de dunne wordt gebruik gemaakt bij paarden, die minder gevoelig zijn in den mond, en bij het rijden met hulpteugels. Overtuigd van de noodzakelijkheid van het gebruik van eene dusdanige trens bij de africhting van jonge paarden, ter vervanging der thans gebruikt wordende watertrens, heb ik getracht de aandacht van de bevoegde autoriteiten op deze zaak te vestigen, en tevens voorgesteld een vijftigtal van die africhtingstrensen, bij den artillerie constructie winkel te Soerabaja te doen aanmaken en die bij het depot-eskadron in gebruik te geven. Ofschoon ik deze poging om ten nutte van het regiment cavalerie werkzaam te zijn, niet met succes bekroond zag, acht ik de zaak toch van zooveel belang voor de africhting van jonge paarden, dat ik mijn voorstel der Redactie van ons Tijdschrift ter plaatsing aaubood. Salatiija.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 485