BROOD EN YLEESCH. Sedert liet door mij aan Yoediug en Voedsel gewijde opstelheeft in dit Tijdschrift reeds een paar maal het brood een punt van bespre king uitgemaakt. Dat ik dit verschijnsel toejuich, zal gewis door een ieder worden begrepen, die in het zoo even genoemde opstel heeft kunnen zien, hoe ik het brood mede als een krachtige basis van ieder militair voedingssysteem heb aanbevolen. Met de meeste ingenomenheid heb ik dan ook kennis genomen van hetgeen door „Yegov" in N°. 2 van dezen jaargang, dien aangaande wordt gezegd. Evenwel wordt mij door hem eene onjuistheid ten laste gelegd, waardoor ik genoodzaakt benaan eenige door mij toen gebruikte woorden, eene nadere toelichting te geven. Het is toch geenszins mijne bedoeling geweest te beweren, dat door middel van chemisch of microscopisch onderzoek geen broodkeu ring mogelijk zoude zijn, zonder controle op de gebezigde grondstof fen; de zin vau mijne, daarop betrekking hebbende, woorden is alleen geweest, dat bij eene broodkeuring, zooals die algemeen gebruikelijk is, waarbij het brood uitsluitend op het uiterlijk voorkomen, de reuk en de smaak wordt gekeurd, controle over de grondstoffen gebiedend noodzakelijk is, met het oog op de gebruikelijke verval- schingen en de voorkomende bedrogshandigheden in de broodberei- dingskunst. De door „Yegov" gegeven wenken, hulpmiddelen vermeldende tot het langs niet al te omslachtigen en geleerden weg herkennen van eenige gebruikelijke vervalschingenzijn zeer nuttig, maar hebben voor de gewone broodkeuring weinig waarde, daar het niet mogelijk isop die wijze voor iedere broodkeuring een reeks van onderzoe kingen te doenen zij dus voor doorgaand gebruik, practisch onge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 486