481 geschikt zijn. Hoogstens zal men op die wijze zich nu en dan eens een enkele maal van de hoedanigheid van het brood kunnen overtuigen. Dat behalve de door „Yegov" genoemde vervalschingen, er of geen andere voorkomen óf wel deze onschadelijk zijnkan ik zoo gereedelijk niet toegeven. Zoo bijv. komt de gipsvervalsching menigvuldig voor, en daar ook deze stof zeker niet der gezondheid bevorderlijk iskan het geen kwaad hier alsnog te vermeldendat deze bijmenging kan worden ontdektdoor eenig brood met water in een mortier fijn te wrijven, en de geklaarde vloeistof te onderzoeken door zoutzuur en chloorba rium, waardoor de aanwezigheid van zwavelzuur wordt gevonden. Door bijvoeging van azijnzuur of zuringzuur kan dan nog de kalk worden opgespoord. Eene vervalsching van het brooddie op groote schaal wordt toe gepast, is het gebruik van houtmeel. In Amerika bestaan zelfs uitgestrekte fabrieken waarin geheele populier-bosschen in het fraaiste bakmeel worden herschapen. Hu is het wel waar, dat cellulose, door behandeling met zuur, in suiker wordt omgezet, maar deze omzetting kan slechts tot een gering gedeelte beperkt zijnzoodat ook nagenoeg geen voedende kracht kan aanwezig zijn. Nog zij voorzichtigheid aanbevolen, bij het gebruik maken van deze practische hulpmiddelen tot herkenning van vervalsching. Zoo bijv. zij men wel indachtig, dat volgens Dr. Coronel (1) de voedings waarde van fijn meel, door de toevoeging van 1/1S aardappelmeel wordt verhoogd. Nu ik het onderwerp der voeding toch andermaal heb aaugeroerd, wil ik tevens niet nalaten met een enkel woord het belangrijke op stel in herinnering te brengen, voorkomende in N°. 11, vorigen jaargangen gewijd aan „Carne-pura." Dit opstel is daarom zooveel te belangrijkeromdat het van de hand van een intendance-officier isen eene dergelijke belangstelling in de werkelijke behoeften van het leger bij dezen tak van dienst geen allodaagsch verschijnsel is. Den kapitein Hasselaar zij daarom lof gebrachtvoor zijne poging om de kennis te verspreiden van een vleeschpreparaatdat zulk (1) De -waarde van goed voedsel, door Dr. S. Sr. Coronel, Leiden, A. W. Sijthóff.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 487