BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN. Over het gebruik van handgranaten en vuurpijlen. Gedurende den oorlog in Soedan maakten de Engelschen dikwijls gebruik van handgranaten, van kleine vuurpijlen en ook tot verkenning dei vijandelijke stellingen bij nacht van met magnesium gevulde lichtkogels. De vuurpijlen bewezen reeds diensten bij vroegere operaties aan de Perzische Golf, aan de Oostkust van Afrika en op rivierenbij den oorlog met China waren zij zoodanig ingericht, dat zij uit geweren geschoten d. i. aangestoken konden worden. De handgranaten waren vervaardigd van terra-cotta of wedgwöod-aardewerk, van binnen gesegmenteerd; zij ontploften door eene kleine lading schietkatoen en bevatten voor nachtelijke operaties drie magnesium sterren. Zij werden door wrijvingsbuizen ont stoken en met de hand of met een slingertoestel geworpen. Hun gewicht bedroeg 4 a 6 ons, en bij een weinig behendigheid konden zij als een cricket-bal met de hand tot op 80 a 100 yards gewoipen worden. Zij konden ook van schokbuizen voorzien worden; dit is echter niet geheel veilig. De wrijvingsbuizen konden getem- peerd worden; gewoonlijk werd 6 seconden brandtijd voldoende be vonden. De vuurpijlen waren van den gewonen vorm, maar kleiner, 1 a pond zwaar, en hadden in den kop eene kleine springlading, die bij den val explodeerde. Afrikanen en Aziaten waren voor dergelijke projectielen zeer bevreesd. (Mitth. A. u. G. Weseri). Zending van eene afdeeling voor den luchtvaartdienst naar Soedan. Eene afdeeling luchtballon-bestuurders is iu de maand Februari j. 1. uit Engeland naar Soedan vertrokken. Het materieel waarmede dit deta-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 524