611 2°. een compleet zadel 54 KG., het lichaam van de affuit 82 KG., twee wissehers met foudraal 3 KG., een hefboom 4 KG., ontstekings middelen 1 KG., opzet met foudraal 0.5 KG., sponsen, lappen, zeep enz. 1,5 KG., een dekkleed 2 KG., een poetszak met gereedschappen 4 KG. To taal 152 KG. 3°. Een compleet zadel 54 KG., vuurmond met sluitstuk 102 KG., mond- stop en kap voor het sluitstuk 2 KG., twee hefboomen 7 KG., een dekkleed 2 KG., een poetszak met gereedschappen 4 KG., een ketel 7 KG. Totaal 178 KG. 4°. Een compleet zadel 54 KG., twee munitie uitrustingen 124 KG., een gevuld watervaatje 12 KG, een dekkleed 2 KG., een poetszak met gereedschappen 4 KG. Totaal 196 KG, Mitth. iiber Gegenst. des Art. und Genie-Wes. X. De vechtwijze der Franschen in Tonkin. Aan een opstel, getiteld: la guerre au Tonkin, par P. A. C. voorkomende in de Maart- aflevering van het „Journal des Sc. Mil." ontleenen wij het volgende Gezondheidsmaatregelen. De twee grootste vijanden van den soldaat in Tonkin zijn: de muskieten en de sterke drank. Men geeft aan de man schappen klamboe's in de vaste kantonnementen, maar men moest hun verbieden, hun schoeisel uit te trekken als zij gaan slapen; een tiende lijdt aan beenwonden, tengevolge van opengekrabde muskietenbeeten Het gebruik van alcohol uit rijst gestookt, maakt hen vatbaar voor zonne steken, dysenterie, koortsen enz. Het water moet nooit enkel gedronken worden, tenzij het gekookt is bij voorkeur voegt men er thee bij. Zindelijkheid en matigheid zijn natuurlijk noodzakelijk in een land, waar men aanhoudend transpireert en veel van dorst te lijden heeft. De helmhoed is noodzakelijk om de oogen en den nek te beschutten; zij moet van 8 uur des morgens tot 4 uur des avonds gedragen worden wegens de zonnehitte. De hooge vilten slobkous is te verkiezen boven de linnen of lederen slobkou- sen; zij geeft een grooteren steun aan den voet op de ongelijke en gladde dijken. De troepen slapen nimmer op den blooten grondin alle hutten heeft men groote veldbedden van planken of bamboe-horden gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 617