DE VERDEDIGINGSMIDDELEN VAN AUSTRALIË. Aan een opstel voorkomende in Colburn's United Service Maga zine, van de hand van kapit. G. Le M. Gretton, die verscheidene jaren in Australië in dienst is geweest, ontleenen wij het volgende Het grondgebied van Zaicl-Australië strekt zich uit van den Zui delijken Oceaan tot de golf van Carpentaria en de Torres-straat, en heeft eene lengte van 1800 op eene breedte van 650 mijlen. (1) Al dagteekent de eerste nederzetting eerst van 1838, toch heeft die kolonie reeds eene bevolking van 300,000 zielen, waarvan 100,000 te Adelaide en omstreken, en het tweede 100,000-tal binnen een omtrek van 200 mijlen van de hoofdstad leeft. Adelaide ligt 5 mij len van de golf van St. Vincent; op eenige mijlen achter de stad bevindt zich eene heuvelreeks van 200 voet hoogte Acht mijlen zuid waarts vau Adelaide vindt men eene bloeiende badplaats, Glenelg genaamd; op denzelfdeu afstand noordwaarts ligt Port Adelaide, de voornaamste zeestad van de kolonie. Zij is gebouwd aan een in ham van de zee en wordt van deze gescheiden door eene 2 mijlen breede landtong, op welke men aan het strand eene tweede bad plaats vindt, de Semaphore genaamd. Adelaide ligt in eene open vlakte en de paal- en draadomheiningen welke de spoorweglijnen omgeven, kunnen bezwaarlijk onder de verdedigingsmiddelen gerang schikt worden. Vóór de monding van de golf van St. Vincent ligt het Kengoeroe-eiland, dat echter door zulke breede straten van het vasteland gescheiden is, dat schepen des nachts of bij mistig weder die straten onbemerkt kunneD binnenkomen. Zoo stoomde in de lente van 1882 een Russisch eskader, dat verwacht werd, als zijnde belast met eene verkenningsreis om Aus tralië, des nachts onbemerkt de golf binnen en ankerde voor de 'waaAAAAA/vw (1) 1 Eng. mijl 1609 metera.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 73