713 zooals zij in de officieele Javasehe Courant gepubliceerd zijn, dus door de officieele stukken die ik raadpleegdeverkeerd ben ingelicht. Integendeel ik vind er eene bevestiging in, van 't geen 't koloniaal verslag openbaarde. Immers zegt ook gij, dat de colonnes zich naar missigit Montassik zouden richtenhetgeen volstrekt niet afwijkt van de mededeeliug in het koloniaal verslag, dat het operatieplan was, om zoo snel mogelijk met twee colonnes over Senelop naar Mon tassik en met eene derde colonne naar het daartegenover, aan den linkeroever der rivier gelegene Anagaloeng, door te dringen. Wel voegt gij er bij, dat later zou worden beslist, in hoever het noodig en mo gelijk zoude zijn [ik cursiveer] de operatiën verder door te zetten, dat volgens U zoude afhangen o. a. van de tegen September te verwachten regens, maar juist daaruit vloeit voort, dat, tijdens het oprukken, nog niet besloten was tot Indrapoeri door te dringen. En al is het waar, dat in eene conferentie, gehouden op den 31 Juli 1878, werd overwogen[ik cursiveer], dat, hoe noodzakelijk het ook was tot Indrapoeri door te dringen, de omstandigheden dit voor het oogenblik onraadzaam maakten, toch volgde daaruit geenszinsdat toen besloten werd te doen, hetgeen men overwoogdat noodzakelijk moest worden ten uitvoer gelegd. Of is overwegen, besluiten Zeer zeker niet, en stellig was er van 't laatste zelfs nog geen sprake, omdat gij zelf zegt, dat op dat oogenblik een operatieplan nog niet kon worden ontworpen, 't geen al weer wijst op een nog niet genomen besluit. Met grond meen ik daarom te mogen volhouden, dat het officieele koloniale verslag, waaruit ik putte, volkomen juist is, daar waar op bladz. 6 te lezen staat: „maar de uitvoering van het, in overleg met „Habib Abdul Rachman beraamde plan, om tot Indrapoeri, het „centrum der XXII Moekims, door te dringen en daarna, als de onder werping nog niet volgde, met de XXVI Moekims af te rekenen, werd telkens uitgesteld". Overigens doet het wat vroeger of later besluiten om naar Indra poeri te gaan, tot de hoofdquaestie, die ik behandelde, weinig af. Deze was, dat men, na het oprukken, uithoofde der regens of der regentelegrammen maanden lang te hebben uitgesteld, toen men eiudelijk, trots die aanhoudende regens, begon te opereeren, in twee dagen tijds te Indrapoeri kwam, en dat het dus niet aangaat de

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 100