726 de besliste minderheid te betoogen van het Fransche systeem, vergeleken bij het Engelsche, Duitsche en Servische. Na de verschillende seriën van proeven beschreven te hebben, welke door de Commissie gedaan waren, vervolgde de Schrijver aldus: „Alles doet ons gelooven dat de Duitsche industrie belangrijke bestellingen zal ontvangen voor rekening van het Servische gouvernement." Wij hebben ons rekenschap willen geven van hetgeen werkelijk te Belgrado heeft plaats gehad, en wij zijn in staat onze lezers volkomen in te lichten en diegenen onder hen gerust te stellen, die door het artikel in de „Gazette" aan het twijfelen mochten geraakt zijn. Het Servische gouvernement, besloten hebbende een nieuw materieel voor zijne veld-artillerie aan te nemen, had te Belgrado eene Commissie benoemd, om de verschillende stelsels van vuurmonden te beproeven. Ver gelijkende proeven zijn genomen met de 3 kanons van Armstrong, Krupp en De Bange. Wat het bronzen kanon van Barcowitch, een Servisch offi cier, betreft, het was niet tijdig genoeg aangekomen om met de anderen te kunnen mededingen, maar is het voorwerp van latere proefnemingen geweest. Ondanks de sympathie waarmede het begroet werd, wegens de nationaliteit van den uitvinder, heeft het slechts een kortstondig bestaan gehad, want bij het 53e schot waren de gebreken, door de „Gazette" vergoe lijkend van weinig belang genoemd, ernstig genoeg, dat de Commissie vermeende de proeven te moeten staken en den uitvinder te verzoeken zijn kanon terug te nemen, dat naar de fabriek van Bruckau is terug gebracht, welke het waarschijnlijk niet meer zal verlaten. Wij geven, betreffende de andere stelsels, hieronder een résumé van het rapport door de „Revue d' Artillerie" gepubliceerd. „Bij het vuren op den afstand van 3500 Meter, is het kanon Armstrong onbruikbaar geworden, tengevolge van het defect raken van het sluitstuk. De kanons van Krupp en De Bange hebben alleen den wedstrijd voortgezet. Bij het snelvuur was na het 10de schot, het sluitstuk van het kanon Krupp zeer moeilijk te behandelen en eischte herhaaldelijk het gebruik van den wisscher. Bij het 20e schot was het noodig, het met olie in te smeren en nog werkte het slechts met moeite. De 30 schoten werden in 34 minuten afgegeven. Het onderzoek van het kanon heeft aangetoond, dat het sluittoestel geheel aangezet was. Het kanon De Bange heeft zijn 30 schoten in 22 minuten afgevuurd, zonder eenige stoornis. De sluiting ging op het einde even gemakkelijk als in het begin, zonder dat het noodig was geweest het schoon te maken of in te smeren. Deze uitslag heeft eenstemmig aan de sluiting De

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 113