727 Bange de superioriteit boven die van het systeem Krnpp doen toekennen." Yan de vier vuurmonden, welke te Belgrado beproefd zijn geworden, heeft dus alleen het Fransche kanon den wedstrijd tot het einde volge houden, en deze uitslag behoeft geene verwondering te baren, daar de Fransche artillerie het systeem De Bange heeft aangenomen, na alle bekende stelsels beproefd te hebben, derhalve na volledige zaakkennis, aan dat systeem de voorkeur heeft gegeven. Zij bezit bovendien reeds circa 8000 stukken van dit systeem en gaat met den aanmaak er van door, zonder dat eenige wijziging noodig gebleken is. Niet alleen de vuurmond, maar ook de verbeterde projectielen welke de Fransche artillerie thans gebruikt, staan zoowel ten opzichte van het aantal scherven als van hun indringingsvermogen, boven die van andere legers, volgens het eenparig oordeel van de vreemde officieren, die het vorige jaar de schietoefeningen van eenige onzer regimenten hebben bijgewoond. Ten slotte teekenen wij aan, dat onze vuurmonden hunne proeven hebben afgelegd in den Tonkinschen oorlog en de generaal Brière de l'Isle heeft in een van zijne dépêches uit Dang Son, de groote diensten geroemd welke hij gehad heeft van de kanons van 90 m.M. Het Comité d1 Artillerie" in Frankrijk. „Le Progrès Militaire" van 21 Febr. 1885, wijdt eenige beschouwingen aan den werkkring van het Comité d'artillerie, met het oog op de nood zakelijke aanschaffing van zware getrokken mortieren. Na vooropgesteld te hebben dat, dank zij den arbeid van den gen. De Reffye, van den kolonel Lahitolle, maar vooral van den kolonel De Bange, het Fransche veld- en belegeringsgeschut voor geene enkele Europeesche artillerie behoeft onder te doen, betoogt het de noodzakelijkheid, van het aannemen van een zwaren getrokken mortier voor den aanval en de verdediging van vestingen. De Duitschers, gaat het blad voort, schijnen hem gevonden te hebben in den mortier van 24 c.M. van Krupp; de Franschen beproeven al sedert 7 jaren den mortier van 270 m.M. Van dezen mortier zijn 2 types in beproeving, het eene van den kolonel De Bange, het andere van het Comité. Volgens den schrijver is het Comité zeer naijverig op het werk van den kolonel De Bange, den uitvinder van het type van het tegenwoordige Fransche geschut, reden waarom deze zich verplicht zag den dienst ontijdig te verlaten. Het Comité blijft halsstarrig vasthouden

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 114