BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN. Granaten geladen met nitro-glycérine. De proeven met het schieten van granaten, gevuld met dynamiet of andere ontplofbare stoffen, uit gewone vuurmonden, zijn met succes in de Vereenigde Staten hervat, volgens het procédé-Snyder. De „Army and Navy Journal" van New-York van 14 Maart jl., deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede Het kanon waarmede gevuurd werd, was het getr. achterlaad-kanon van 15 c.M., stelsel-Moffat. De granaat was gevuld met 6,8 K.G. ontplofbare gelatine, bevattende 950/o zuivere nitro-glycérine. Het kanon had eene maximum buskruitladinghet buskruit was gewoon kruit van zeshoekigen korrelvorm. Het projectiel trof de schijf en sprong met eene kracht, die niet alleen de schijf, maar ook het geheele steuntoestel in stukken deed vliegen. De luchttrillingen verbrijzelden vensterglazen op opgeveer 400 Meter van de schijf verwijderd, en granaatscherven werden op ongeveer een halve mijl afstand teruggevonden. Bij de tweede proef nam men voor schijf eene harde rots aan den zuidelijken oever van de rivier, aan welke het maritieme arsenaal van Washington ligt. De afstand bedroeg 900 Meter. De eerste granaat trof den westelijken rotswand en verbrijzelde de rots bij haar springen, over eene middellijn van 9 Meter; verscheidene tonnen steen werden door den stroom medegevoerd. Een tweede granaat trof de rots in haar midden en sloeg er een gat in van 7,5 M. middellijn en 2 M. diepte. Enkele stukken steen werden tot op een halve mijl afstand weggeslingerd. Men vond een stuk steen wegende 5,5 K.G. in den grond gedrongen, aan de overzijde van het kanaal en dicht bij eene boerderij in de buurt van het reservoir van Georgetown. (Men zal de proeven met granaten van 20.3 c.M. voortzetten). Het succes met deze proeven verkregen is van het grootste belang, want zij bewijzen, dat granaten uit kanons van klein kaliber geschoten, in staat zijn eene uitwerking te weeg te brengen, die men tot heden slechts door projectielen uit zware vuurmonden geschoten, kon verkrijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 116