DE SOEDAN-OORLOG. Het zal den lezers van het Indisch Militair Tijdschrift zeker niet onwelkom zijn iets nader kennis te maken met de gebeurtenissen, die reeds sedert twee jaar in zoo hooge mate Europa's aandacht getrokken hebben, en het Engelsche leger eene taak oplegden, die zeker niet de minste was, welke het tot nog toe vervuld heeft. We hebben hier het oog op de gebeurtenissen in Soedan, en, als beheerschers van eene talrijke Islamitische bevolking, is die Soedan- oorlog onze aandacht zeker overwaard De uitslag kan ons niet onverschillig zijn. We zullen trachten in dit opstel, na een beknopt historisch overzicht, de operatiën van het Engelsch leger, met de weinige middelen die ons tot nog toe ten dienste staan, op den voet te volgen. Men verwachte dus geene krijgsgeschiedenis of eritische beschou wingen van feiten of gebeurtenissen, maar alleen een verhaal, dat de Engelsche reporters wordt navetteld, een soort oorlogscorres pondentie dus, die als hare beste eigenschap bezit de actualiteit en overigens aan alle nadeelen mank gaat, die de geheel subjectieve waarneming der feiten van de zijde der correspondenten, noodzakelijk meebrengt. Aangezien eene dergelijke beschrijving zonder kaarten is als een schip zonder roer, bieden wij den lezers al dadelijk hierbij aan twee kaarten, eene van het stroomgebied van den Nijl, de andere van het eigenlijke oorlogstooneel. Een enkel woord over den toestand van Egyptisch Soedan en zijne geschiedenis- vinde hier vooraf eene plaats. Onder het woord Soedan verstaan de aardrijkskundigen allo streken bewoond door zwarten, teu zuiden van de Sahara gelegen. Het woord is van arabischen oorsprong en beteekent „Zwart", en heeft betrekking 1885, Dl. II. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 124