742 spoorweg aanleggendie naar schatting in 4 of 5 maanden moet gereed zijn. Het is niet mogelijk eene beschrijving te geven van het klimaat, welke op het geheele land toepasselijk is. Omtrent de landstreek Khartoum schreef de kolonel Stewart in 1883 het volgende: Gedurende het heete seizoen, van het begin April tot midden No vember, is de hitte zeer fel, doorheen genomen in de schaduw 90-95° F; de regen begint gewoonlijk omstreeks het midden van Juli en valt nu en dan tot het midden van September. Doch de hoeveelheid water die valt, is zeer ongelijk in de ver schillende jarensoms valt er weinig of niets. In het regenseizoen wordt de dorre grond tusschen de rivieren overdekt met gras, dat zeer goed voedsel levert voor het veede rivieren beginnen te rijzen op den len Juni, en bereiken hun hoogste punt tegen het begin van September. Ze blijven een veertien dagen op dezelfde hoogte en beginnen dan te vallen. Het koude weder begint ongeveer mid den December en duurt tot midden Februari. Yan November tot Maart heerschen hooge noordewinden, terwijl men gedurende de andere maanden zuidewind heeft. Des winters daalt de thermometer tot 46e F. Regen valt nooit buiten den gewonen regentijd. Het ongezonde seizoen van Khartoum is in Juni, Juli, October en November, wan neer typheuze koortsen en dysenterie heerschen. De geschiedenis van Egyptisch Soedan is tevens die van den man, die tot driemalen toe derwaarts werd gezonden, om te herstellen wat door de ambtenaren van den Khedive bedorven was, van generaal Gordon, wiens dood bij den val van Khartoum, overal diepen indruk heeft gemaakt. Hij, die het vruchtbare leven van dezen held nader wil leeren kennen, leze het belangrijke artikel in de Gids van 1884 Nos 5, 6 en 7, getiteld: „Een heldenleven" van Ch. Boissevain. Wij nemen hier alleen zoo kort mogelijk, het voor ons doel noo- dige over.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 129