744 tot slavenhaudel van eiken Turkschen en Egyptischen ambtenaar brand merkte, maakten diepen indruk, doch de Turksche pacha's hoorden onbewogen die klachten aan, totdat de dreigende houding van hunne eigen slavenjagers hun de schrik om het hart deed slaan. Deze mannen, waaronder Sebehr Rahama te Schakka als een koning hof hield, en een gooot leger had, weigerden der Regeering verder cijns te betalen. De Khedive, zijne macht bedreigd ziende door Sebehr, werd eens klaps een tegenstander van den slavenhandel, verklaarde het geheele Nijldal tot aan den Evenaar Egyptische grond, en stelde in 1869 Sir Samuel Baker aan als opperbevelhebber en gouverneur in het land der zwarten. Baker gaf den Arabischen slavenjagers een krachtige les, ofschoon met tegenwerking der ambtenaren, maar zijne expeditie kostte de Egyptische schatkist ongeveer 1 millioen pond sterling. Toen hij in 1873 aftrad, werd Gordon, met toestemming der Engelsche Regeering, zijn opvolgeren kreeg tot taak orde eu wet te vestigen in de provinciën van den Evenaar, de slavenjagers uiteen te drijven en dwars door dit gebied eene reeks versterkingen op te richten. Vóór dat Gordon Caïro verliet, had hij de plannen van den Khe dive doorzien. „Ik ben overtuigd", schreef hij, „dat het een boerenbedrog is om „de aandacht van het Engelsche volk te paaien". Hij ging per stoomboot naar Suakim, trok van daar met 200 sol daten in twee weken door de woestijn naar Berber, en zeilde verder in vijf dagen den Nijl op naar Khartoum. Halfweg Khartoum ligt aan den Nijl het dorp Shendy, dat in 1821 het tooneel was van het ontzettende drama, dat den grond legde tot den haat der bevolking van Soedan tegen de Turken, gelijk zij de Egyptenaren noemt. Toen n. 1. Mehemet Ali zijn zoon Ismail zond om schatting te eischen van Nimr, den „tijger van Shendy"behandelde Ismail dezen met minachting en gaf hem zelfs, toen hij bezwaren maakte, een slag met den steel zijner chibouk. Nimr gaf onmiddellijk toe, maar koelde zijn wraak, door Ismail met al zijn volgelingen op een feest te noo- digen, en het gebouw, waarin dit plaats had, toen alle genoodigden binnen waren, in brand te stekenIsmail kwam met de zijnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 131