745 in de vlammen om. Zijn schoonbroeder, de Deftendar, die juist Kordofan had veroverd en uitgemoord, trok op dit bericht naar Shen- dy, waar alles over de kling werd gejaagdalleen de „tijger" ont kwam naar Abessynië. Deze Deftendar, van wien verhaald wordt dat hij zijne dienaren, die hem verzochten hun schoenen to geven, met gloeiende ijzers liet beslaan, is de beul, die den onstet'felijken haat gewekt heeft der Soedaneezen tegen de Egyptenaren, en het is tevens zijne woestheid en wreede onderdrukking van tegenstand, welke den Turken het prestige gaven, dat ze eerst in het laatste jaar in Soedan verloren hebben, toen de krijgshaftige moedige bevolking ontdekte, dat ze verreweg de meerdere was van de lafhartige zwakke Egyptenaren. Gordon betrad den 13en Maart 1874 Khartoum, en reeds 8 dagen later begon hij den tocht langs den Nijl om zijn opdracht uit te voeren. Toen hij tegen het eind van 1876 de provincie van den Evenaar bijna 3 jaren bestuurd had, had hij den Witten Nijl, van Khartoum tot den Victoria-Nyanza, in kaart gebracht, terwijl hij den nekslag had gegeven aan den slavenhandel langs de rivier; de stammen in het Nijldal genoten door hem rust en vrede, en eene reeks verster kingen was aangelegd. Niet het minst belangrijke van dezen tocht was, dat Gordon, door het opzenden van ivoor en producten naar Khartoum en Cairo, de kosten der geheele expeditie goed maakte. Tegenwerking van den gouverneur van Soedan, Ismail Yacoub Pacha, die te Khartoum als vriend en bondgenoot der slavenjagers, alles aanmoedigde, wat Gordon zuidwaarts bestreed, noopte hem in December 1876 tot het nemen van zijn ontslag. Doch reeds in 1877 was hij in Egypte terug, want de Khedive, die hem had leeren waar- deeren, had Ismail ontslagen en besloten Soedan, Darfoer en de pro vincies van den Evenaar, tot één groot gewest samen te smelten en hem tot Gouverneur-Generaal aan te stellen. In Mei 1877 keerde hij in zijn nieuwe hoofdstad terug, als nagenoeg onbeperkt gebieder van een rijk, dat zoo groot is als half Europa. Thans begon aan den Boven-Nijl die bekende heerschappij vari innige philantropie en die gedenkwaardige veldtocht tegen de slavernjj. Onmiddellijk na zijne aankomst zond hij allo Egyptische politiedietia-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 132