746 ren (Baschi Bouzouks) weghij verbande de Kurbasch of zweep, die tot nu toe het hoofdsymbool en werktuig der Regeering was geweest. Daar hij het niet raadzaam achtte de slavernij in eens af te schaffen, vaardigde hij edicten uit, die haar tot het tegenwoordige geslacht beperkten en tegelijkertijd ging hij met aanzienlijke strijd krachten naar Kordofan en Darfour, om de daar gebruikelijke slaven jachten uic te roeien en de slavenmarkten te sluiten. Hij had nog te meer reden voor dezen veldtocht, omdat Darfour zich reeds twee jaren in openlijken opstand bevond. Hij rukte achtereenvolgens naar Obeid, Togia, Tascher, Darra en Kolkol en kwam ten slotte ook in de welbekende slavenmarkt Schakka. Deze stad was toen in het bezit van de familie Sebehr, vader en zoon, waarvan de eerste zich toen in Caïro bevond. Toen deze door Gordon's edicten zijn rijke bron van inkomsten bedreigd zag, begaf hij zich met de kleinigheid van 100,000 naar den Khedive, om de herroeping dier edicten te vragen door Eugelschen invloed werd dit echter voorkomen en de oude Sebehr van dien tijd af als gevangene te Caïro gehouden. Dit is de man, dien Gordon tot zijn opvolger had bestemd, en die, blijkens de jongste berichten, als verdacht van verstandhouding met den Mahdi, als Engelsch staatsgevangene naar Gibraltar is overgebracht. In 1S77 vond Gordon te Schakka den zoon, Suleiman. Deze had een leger van 5000 slavenjagers om zich heen verzameld, waarmede hij van tijd tot tijd invallen deed in het gebied van den Gasal, om duizenden negers op te vangen en met zweepslagen door de woestijn naar zijn hoofdplaats te drijven. Gordon wendde zich met afschuw van dit jeugdige monster af, ofschoon deze alle moeite deed om hem gunstig te stemmen. Gordon zeide hem kort en goed, waar het op stond, en ofschoon Suleiman hem had kunnen vernietigen, aangezien hij niet de minste macht tegenover de zijne kon stellen, bereikte hij zijn doel. Suleiman s leger werd ontbonden, de slaven bevrijd en zijne goederen geconfisqueerd. De twee- en- twintigjarige hoofdman smeekte Gordon om eene plaatsing, en deze maakte hem ondergeschikt aan een provincialen gouverneur; nauwelijks echter was Gordon vertrokken, of hij vernam, dat Suleiman in het geheim troepen verzamelde om hem te over vallen, waarop Gordon zijn adjudant, den Italiaan Gessi uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 133