747 zond, om Suleiman's schreden te bewaken. Deze lag anderhalf jaar lang met hem overhoop, en eindigde met hem op den 15™ Juli 1879 met zijne slavenjagers te fusilleeren. Die strengheid vervulde de slavenhandelaars met schrik. Schakka „the den of iniquity", zooals Gordon het noemde, werd vernield, 300.000 slaven bevrijd en hiermede de veldtocht in Darfour op schitterende wijze besloten. Toen Gordon 18 September 1877 Schakka verliet, schreef hij: „slechts ééns te voren heeft een vreemdeling dit roovershol bezocht, „entre nous ik geloof, dat ik naar Obeid een karavaan slaven „begeleid. Ik kan er niets aan doen. De eene zegt, dat de zeven „vrouwen, die hem vergezellen, zijne echtgenooten zijn. Ik kan het „tegendeel niet bewijzen. Er zijn eene menigte kinderende mannen „zeggen, dat ze allen hun afstammelingen zijnzoodra het gelukt „de inkt, die vloeipapier doortrokken heeft er uit te krabben, zal de „slavernij in deze landen een einde nemen." De snelheid, waarmeê Gordon op deze tochten, dikwijls geheel alleen het land doorkruiste, gaf hem een ontzettend prestige bij de bevolking. Gemiddeld legde hij per jaar op zijn kameel 7000 kilometer af. „Het is ontzettend", lacht hij, „den Gouverneur-Generaal in zijn gou- „den kleêren als een waanzinnige door het land te zien vliegen, als „werd hij vervolgd." Tot in 1879 volhardde Gordon in zijn reuzentaak, toen hij het bericht kreeg, dat de Khedive Ismail was afgetreden en zijn zoon Tewfik hem opvolgde. Hij ijlde naar Cairo om zijn nieuwen meester te ontmoeten, maar werd met kwalijk verholen wantrouwen ontvan gen. Het uitblijven der belastingen en Gordon's eigenmachtige han delingen, hadden hem reeds lang den toorn van het ministerie op den hals gehaald. De Khedive vroeg hem of het waar was, hetgeen men vertelde, dat hij naar de Sultan's kroon in Soedan streefde. De beproefd eerlijke EDgelschman stelde hem gerust, maar vroeg zijn ontslag, hetwelk hem werd gegeven na de belofte, nog eerst eene zending te zullen vervullen bij Koning Johannes van Abessynië. Na afloop dier zending, die hem herhaaldelijk bijna het leven kostte, daar hij verscheidene malen gevangen werd gehouden en de Khedive hem schandelijk in den steek liet, vertrok hij naar Engeland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 134