748 Veel rust zou hij evenwel niet hebben. In Mei 1881 vergezelde hij Lord Ripon als secretaris naar Indië, en hetzelfde jaar vinden we hem weêr in China, waar hij het gevaar van den oorlog met Rusland afwendde, en verder in de Kaap-kolonie, waar hij geheel alleen eene zending ondernam naar den woesten Kafferkoning Musapha en tot algemeene verbazing, niettegenstaande de zending mislukte en iedereen dacht, dat het hem het hoofd zou kosten, ongedeerd terugkwam. In het begin van 1884 kwam Gordon in Europa terug en was juist in onderhandeling met den Koning van België over het leiden eener kolonie naar den Congo, toen de gebeurtenissen in Soedan ander maal zijne tegenwoordigheid eischten. Het vrijwillig terugtreden van Frankrijk uit de dubbele controle in Egypte en de zege van Tel-el-Kebir, hadden Engelaud gemaakt tot eenigen beschermer van het Khedive-rijk en, zonder den Mahdi, was alles thans rustig verloopen en het doel bereikt, waartoe het toch nog eens komen zal, dat n. 1. Egypte een soort Engelsche ko lonie wordt met den Khedive als schijnkoning, naar het model der Indische vorsten. Na Gordon's'vertrek uit Soedan, had Tewfik al de ambtenarenen pacha's, door dezen weggejaagd, weder naar het groote rijk terugge zonden; en zij martelden, roofden en vernielden weêr op zijn Turksch en overal braken opstanden uit. Evenals in 1879 werd Obeid weer het centrum. Sebehr's legers van slavenjagers waren ontbonden en hunne hulp ontbrak den pacha's, die nu negers en arabieren tegen zich in ver bond zagen, aangevoerd door een zekeren Mohamet Ahmed, die ver klaart eene goddelijke zending te hebben en de Mahdi te zijn, die door Mohamet beloofd is. Ware hij zijne zending begonnen tijdens Gordon's bestuur, wellicht had deze zijn invloed kunnen tegengaan, maar eerst een jaar na zijn vertrek maakte de Mahdi zijne zending kenbaar. De Mahdi sloeg de tegen hem gezonden legers en vermoordde al zijne gevangenen. De schrikkelijke nederlaag in November 1883 van Hicks bij Obeid, dwong de Engelsche Regeering op te treden, om den totalen onder gang van haren beschermeling, den Khedive, te beletten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 135