749 Zij schreef den Khedive vóór, al de garnizoenen uit Soedan terug te trekken en deze provinciën op te geven, om ze weer aan hare oorspronkelijke bezitters of hunne afstammelingen over te laten. In deze politiek hadden Gladstone en de Khedive een niet al te oorlogszuchtigen generaal noodig, een vriend der negers, en iemand, die land en taal machtig was. Natuurlijk viel de keus op Gordon. Op het oogenblik zijner afreis naar den Congo, riep een telegram van Lord Granville hem terug men stelde hem voor naar Khartoum te gaan, tegelijk als Egyptisch stadhouder en als Engelsch commis saris. Gordon nam dit aan de zaak eischte spoed en dezelfde dag, die hem uit Brussel naar Charing Cross bracht, zag hem ook des avonds op zijn afreis naar Khartoum. De eenige Engelschman die met hem ging, was de overste Stewart. Den 26on Januari had Gordon zijn laatste audiëntie bij Tewfik, den llen Februari was hij te Berber en den 18en hield hij zijn in tocht in Khartoum. Dat was een triomftocht, zóó grootsch als wel nimmer een Euro peaan bij zijn terugkeer in den vreemde had gehouden. De inwoners knielden voor hem op de straten en noemden hem hun sultan, redder, vader. Den volgenden dag verbrandde hij met karakteristiek ongeduld alle kurbaschen of zweepeu in de stad. Ook verbrandde hij al de belastiugschuldboeken der Itegeering, hij opende de kerkers en bevrijdde de gevangenen, zond alle Egyptische solda ten weg en behield alleen gewapende inboorlingen in de stad. Twee andere zeer belangrijke stappen waren zijne brieven aan den Mahdi, waarin hij dezen als Emir van Kordofan erkende, en zijn schrijven aan den ouden Sebehr te Caïro, waarbij hij dezen aanwees als den toekomstigen Sultan van Soedan. Wat sedert plaats greep is nog versch in herinnering. In den beginne met eenig voordeel strijdend, moest hij spoedig voor de verpletterende overmacht, van den Mahdi zwichten, die hem na een beslissende nederlaag onder Khartoum's muren, op den 24 Maart in de vesting opsloot en de insluiting langzaam voltooide. De toestand werd nu met den dag hachelijker. De Engelsche Regeering bleef hare laakbare „rescue and retire" politiek volgen, zelfs toen Gordon, inziende dat hij alléén niets meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 136