delijk terug naar Erkowit, een dorp op ongeveer 40 kilometer van Suakim in de heuvels gelegen. Van hieruit predikte hij 5 jaren later zijne goddelijke zending en richtte hij de eerste aanvallen tegen Tewfik te Sinkat. Er was echter een sterkere impulsie noodig om zijner zending het vereischte gewicht te verleenen, en die vond hij in de verschijning van den Mahdi in Soedan. Osman Digma greep deze gelegenheid aan, hij gaf den slavenhandel geheel op, en in de lente van 1883 begaf hij zich op weg naar het 1200 kilometer verwijderde kamp van den profeet, wiens goddelijke zending reeds door menige schit terende overwinning was bevestigd. Hij kwam te Obeid, knielde voor den Mahdi en bewoog dezen zich ook over het Oostelijk deel van Soedan te ontfermen, voor de trouw van welks bevolking hij getuigenis kwam afleggen. Ha eene korte bevestiging in de strenge beginselen der nieuwe leer, werd Osman benoemd tot Emir of luitenant van den profeet in het Oosten, en kreeg hij de noodige lastbrieven mede voor de hoofden in Tokar, Sonkat en Suakim. Einde Juli stak hij te Erkonit de vaan des opstands openlijk uit. Den 5en Augustus werd de eerste slag geleverd van die serie ge vechten, die althans voorloopig, eindigde met de zege van generaal Graham te Tamai. Dit was te Sinkat, waarheen Tewfik Beij, gouverneur van Suakim, zich met een kleine macht had begeven, zoodra hij de sommatie van Osman om zich over te geven, had ontvangen. De streek, die in de volgende acht maanden het tooneel was van eenige der meest hardnekkige gevechten en monsterachtige moorden uit de nieuwste geschiedenis, is een vierhoek met een 63 kilometer lange kustlijn, van Suakim tot Trinkitat. De marschen, belegeringen, slagen en moorden hadden plaats langs twee wegen waarvan de zuidelijke gaat van Trinkitat naar Tokar, ongeveer 24 kilometer, de noordelijke van Suakim naar Sinkat, on geveer 60 kilometer. Op de Tokar- lijn hadden successievelijk plaats de moord ran Mon- crieff (4 November 83), den consul, die met den gouverneur Tahir zich naar Tokar wilde begeven, om daar den opstand te onderdrukken

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 138