752 en wiens troep bij El-Teb werd afgemaaktde moord op Baker en de zijnen (4 Februari 1884) en Graham's zegepraal bij El-Teb (29 Fe bruari) halfweg Trinkitat en Tokar, nadat Tokar gevallen was. I)e laatste gebeurtenis op deze lijn was de bevrjjding van Tokar (1 Maart) ofschoon dit eigenlijk geene bevrijding was, daar het dorp reeds een week geleden was overgegaan tot de opstandelingen, en alleen de Egyptische bezetting van het fort werd medegenomen naar Suakim. Op den noordelijken weg had Tewfik Beij aanvankelijk eenig succes in Augustus en September; in October echter werd de gezonden versterking onder Khilil Beij vernietigd, en evenzoo op den 2™ De cember de troepen van Kassin Effendi bij Tamanieb; eindelijk op den 13 Maart 1884 had bij Tamanieb of Tamai de slag plaats, waar in generaal Graham op schitterende wijze overwinnaar bleef. Sinds dit tijdstip heeft geene ontmoeting met de rebellen tneer plaats gehad, niettegenstaande Graham op het eind van Maart zich nogmaals naar Tamanieb op verkenning begaf en deze uitstrekte tot de nauwe passen in de heuvels. We weten intusschen, dat Osman Digma slechts tijdelijk den strijd heeft opgegeven en het laatste woord in dit gedeelte van Soedan is nog lang niet gesproken. We gaan thans over tot de eigenlijke operatiën van het Engelsche leger onder Lord Wolseley. Omtrent de voorbereiding kunnen we kort zijn Toen eenmaal besloten was tot het zenden der Nijl- expeditie, ook tegen den per- tinenten raad van den generaal Stephenson, bevelhebber van het Engelsche bezettingsleger op de grenzen van Egypte, ging men met spoed aan het werk. De geheele macht zou ongeveer 10.000 man sterk zijn, allen troe pen uit Engeland, die hoofdzakelijk in booten, zooals die in Canada op den Winipeg gebruikt waren, zeilende, roeiende of wel door stoo- mers gesleept, den Nij 1 op zouden gaan zoo mogelijk tot Khartoum toe, waar Wolseley zonder buitengewone tegenspoeden den 14en Ja nuari dacht aan te komen. Bij de uitrusting der troepen in Engeland, werd al dadelijk een keurkorps gevormd van ongeveer 1200 man, getrokken uit alle re-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 139