626 Goergoer en om 11| u. v. m. Tanga batoe, alwaar luitenant Slangen, van 15000 infanterie patronen voorzien, zich met 6 man bij haar voegde. Eenige hoofden van Paranginan kwamen hier de colonne tegemoet, en begeleidden haar den volgenden dag 9 Augustus langs een nieuw aangelegden weg naar laatstgenoemd landschap, waar twee hoeta's tot logies der troepen en dwangarbeiders ontruimd waren. De marsch van Tanga batoe naar Paranginan werd bemoeielijkt door twee diepe ravijnen met steile wanden, en duurde van 6V2 Bij het naderen der colonne had de bevolking in allerijl balken en planken verzameld, om het afgebrande schoolgebouw weder op te bouwen. De voornaamste hoofden van Moeara benevejis enkelen van Naga Sariboe, waren te Paranginan verzameld en onderwierpen zich aan de boeten welke hun werden opgelegd. Te Bakara, waar Singa Mangaradja zich bevond, had men den brief van den Resident, waarin het ultimatum werd gesteld, echter niet willen ontvangen, zoodat het zich liet aanzien, dat men zich in dat landschap zou verzetten. Daar de onderhandelingen met zooveel hoofden, het innen der boeten en het taxeeren der goudwerken vrij veel tijd vorderde, zou de colonne nog een dag te Paranginan blijven. Den 10en Augustus vernam men echter ten 7X/1 u. v. m, dat Singa Mangaradja van Bakara naar Si Goempar zou vertrekken, en werd er besloten eene poging te doen om hem in handen te krijgen. Oempoe radja Hoeksa van Poeloe Pardapoer bood aan, zich met 2 prauwen aan den mond van de golf van Bakara in hinderlaag te leggen, ten einde Singa Mangaradja gevangen te nemen, als hij over het meer naar Simbolon [Samosir] mocht vertrekken. Door het volk van hoera Giendjang werden de wegen bezet die uit de vallei van Bakara naar hoeta Paon en Dolok Sangoel leiden, terwijl de colonne, om Singa Mangaradja's vertrek te bespoedigen, in den namiddag eene voorwaartsche beweging maakte door van Pa ranginan tot Lintoeng ni Hoeta op te rukken. Zij kwam aldaar des namiddags ten 61 /2 u. aan, en betrok in twee hoeta's het bivak. II1/2 u- v- m-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 13