754 de en, in afwachting van de aankomst der troepen, de noodige ver kenningen deed om inlichtingen iu te winnen voor zijn verdere plannen. Tegen het einde van December kwamen de troepen successievelijk aldaar aan. Van de 10,000 man, die hij van Cairo had in beweging gezet, kwam hij ten slotte met 7000 man te Korti; 3000 man had hij als étappe-troepen langs den IN ijl moeten opstellen. In het geheel waren nu 1800 kilometer afgelegd. Aanvankelijk wilde Wolseley zijn weg langs de rivier voortzetten, om eerst te Abu- Hamad gemeenschap te zoeken door de Nubische woestijn met de troepen te Koroo-ko, om daarna op te rukken naar Berber en zoodoende den vijand steeds in front te houden. De berichten echter die thans van Gordon uit Khartoum kwamen, brachten hierin eene wijziging. Gordon begon n. 1. voor verraad te vreezen, iets waartegen hij geheel machteloos was, en dit maakte het noodig te trachten met den meesten spoed de communicatie met de belegerde stad te openen, door een marsch dwars door de Bayuda-woestijn, hetzij rechtstreeks naar Khartoum, hetzij naar Metemmeh, om van daar weer verder den Nijl te volgen, of wel met de stoomers van Gordon, die men daar zeker moest vinden, den tocht verder te water voort te zetten. Het laatste was zeker verreweg te verkiezen; Metemmeh was slechts 5 dagmarschen verwijderd en aan den weg derwaarts vond men verscheidene putten en bronnen. Generaal Earle ontving dientengevolge de opdracht, met de hoofd macht den l^ijl te volgen, terwijl de kolonel Stewart met 2000 man bereden infanterie en huzaren den stouten tocht (172 J°s" door de Bayuda-woestijn zou volbrengen. Op dien weg zou Gakdul, ongeveer 170 kilometer van Korti, waar verscheidene uitstekende bronnen zijn, als étappeplaats worden bezet. Daartoe rukte Stewart op den 30 December derwaarts met eene macht van 1000 man op kameelen en een detachement van het 19L regiment huzaren, met zich voerende nog 1000 kameelen met mate rialen en bagage, om de étappeplaats al dadelijk geheel te verster ken en behoorlijk in te richten. (297 Kilometer.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 141