755 :S middags ten 2 uur brak de troep van Korti op; de huzaren verrichtten den veiligheidsdienst, de bereden infanterie en de kameel- ruiters vormden de voorhoede, terwijl de rest, met de bagage-kamee- len in het midden, zoo vereenigd mogelijk en in breed front volgde. Men marcheerde door tot zonsondergang, hield een korte rust, en vervolgde na het opkomen der maan den marsch, die den geheelen nacht in het helderste maanlicht werd voortgezet tot 's morgens 8 uur toen de eerste oase, Abu Neshik, werd bereikt, ongeveer 50 kilo meter van Korti. Des namiddags om 3 uur werd wederom opgebroken en op de zelfde wijze de marsch verdeeld als op den 30en; 's avonds werd de eerste bron, de Hambook- bron, bereikt en te middernacht de Ho- veyatt- bron; daar werd gerust en den l611 Januari 's morgens ten 8 uur de marsch weder vervolgd. Eindelijk den len Januari 's mopgens om 7 uur kwam de colonne te Gakdul aan, waar onmiddellijk werd afgeladen, en een aanvang gemaakt met het inrichten eener stelling, om zich te kunnen staande houden, in afwachting van versterking uit Korti om den marsch te kunnen vervolgen. De weg van Korti naar de Gakdul- bronnen, 170 kilometer, was dus door de colonne afgelegd in 23/4 dag, zonder groote rusten, zoodat ruim 60 kilometers in de 24 uur werden gemaakt en dat wel zonder één man te hebben verloren; slechts enkele kameelen waren onderweg bezweken. Wanneer men in aanmerking neemt den korten tijd, die besteed was aan de vorming van het kameelkorps en de weinige oefening der manschappen in deze wijze van vervoer, dan mag een dergelijke marsch schitterend genoemd worden, en getuigt deze weer voor de uitstekende wijze, waarop de Engelsehen, bij hunne expeditiën, gebruik weten te maken van de hulpmiddelen des lands. Terwijl de colonne de étappeplaats versterkte, ging Stewart met een klein geleide huzaren den 3en naar Korti terug, waar hij den 5en aankwam, om den 7en daaraanvolgende weer naar Gakdul terug te keeren met een eskadron huzaren, eene afdeeling kameelruiters, het Sussex-regiment infanterie op kameelen, eenige artillerie en de marine-brigade, welke laatste bestemd was om de stoornbooten te

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 142