- 750 bemannen die door Gordon van Khartoum zouden worden gezonden. Deze tweede tocht naar Gakdul was minder voorspoedig dan de eerste; eerst den 10™ Januari kwam de colonne te Hoveyatt en den 11 en te Gakdul, het gevolg van groote vermoeienis der kameelen, die blijkbaar niet ongevoelig waren voor de wijze van berijden, vooral van Janmaat (de Blue-jackets), die voor het eerst het schip dei- woestijn besteeg. Op dezen tocht werd ook te Hamboek eene kleine bezetting gevestigd. Den 12en en 13en werd te Gakdul gerust enden 14en Januari ging Stewart op marsch naar Metemmeh met 1500 man, 3 kanons en twee Gardner-guns. Tot nog toe had men van den vijand niets bespeurd dan enkele spionnen, die door de huzaren werden gevangen genomen. In den namiddag van den 16en Januari kwam het bericht van de éclaireurs, dat de vijand zich bij de Abu Klea-bron had versterkt, ongeveer 80 kilometer van Gakdul en 35 van Metemmeh. Stewart achtte het niet geraden, nog dien dag slag te leveren en liet dus voor den nacht een Zeriba (versterkt carré) betrekken, om den 17™ aan te vallen. Toen de vijand don 17™ 's morgens geen aanstalten maakte tot een aanval, maar zich bepaalde tot eene beschieting uit de verte, liet Stewart tegen 10 uur een gevechtscarré formeeren en trok daarmee den vijand te gemoet. De Soedaneezen, wel verre vau te wijken voor het hevige vuur van het carré, stormden met de grootste woede hierop in en het gelukte hun zelfs in een der hoeken binnen te dringen, juist op het oogenblik, dat een der Gardner-gun's onbruikbaar werd, waardoor een woedend handgemeen ontstond, dat eindigde met de terugdrij ving des vijands, die 800 dooden op de kampplaats achterliet. De vijand week naar Metemmeh en werd dien dag niet meer be speurd. Den 18™ Januari rukte Stewart weer op en kwam den 19en 's morgens in het gezicht van Metemmeh: aangezien dit hoogst waarschijnlijk bezet zou zijn en het doel was, zoo spoedig mogelijk den Nijl te bereiken, besloot hij eerst meer zuidwaarts bij Gubat op de rivier aan te rukken. Na alvorens een Zeriba te hebben gemaakt, waarin de bagage en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 143