757 de ambulance onder dekking van infanterie achterbleef, liet Stewart wederom het gevechtscarré formeeren, waarbij hij zelf door een schot werd gewond, en het commando moest overgeven aan den ko lonel Wilson. Deze rukte om 2 uur met het carré tegen den vijand op. Waarschijnlijk aangevuurd door het succes van den 17™, deed de vijand weder een woedenden aanval op het carré, maar slaagde er nu niet in, dit te bereiken. Onder geweldige verliezen naderde hij tot op 30 Meter en maakte toen keert, vervolgd door het vuur van het op 4 gelederen geformeerde carré en der Gardner's, dat den vluchtenden vijand nog gevoelige verliezen toebracht, terwijl de vervolging door de huzaren nog eenigen tijd werd voortgezet. Onmiddellijk werd nu voortgerukt naar den Fiji en 's avonds aan den oever het bivak betrokken. Den 21 Januari deed Wilson eene openlijke verkenning naar Me- temmeh, maar vond die plaats sterk bezet, zoodat hij het niet raad zaam achtte tot een aanval over te gaan. Terwijl de troepen van deze verkenning naar het bivak terugkeer den, kwamen 3 stoomers den Nijl af. Deze bleken te zijn 3 booten van Gordon, welke sinds November van het vorige jaar den Nijl op en neer voeren, op den uitkijk naar de Britsche hulp. Zij waren 29 December van Khartoum vertrokken, waren bemand met 800 man troepen van Gordon, terwijl zij geheel geblindeerd en elk van een stuk geschut voorzien waren. Wilson besloot onmiddellijk van deze stoombooten gebruik te ma ken, om de communicatie met Khartoum te openen en te onderhou den. Aanvankelijk werd geen vijand gezien, en de booten alleen uit de verte v.an beide oevers met eenige schoten begroet; den 27enbegon de tegenstand ernstig te worden en vermeerderde ook, naarmate men Khartoum naderde. Den 28™ kwam men voor Tutti-eiland, vlak voor Khartoum, in de vereeniging van den Witten en den Blauwen Nijl, en thans werd de tegenstand zóó hevig en ook uit Khartoum zelf werd een zoo hevig Hij versterkte de bemanning met detachementen infanterie en Blue jackets en ging den 24™ met twee booten van Abu-Krou den Nijl op.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 144