758 vuur op de booten geopend, dat geen twijfel overbleef, of de stad was in handen van den Mahdi. Gordon's vlag was neêrgehaald en AYilson besloot tot den terugtocht. Des nachts werd door het aan land zenden van een spion in de uniform des vijands, zekerheid verkregen, dat Khartoum den 26en Januari genomen en Gordon waarschijnlijk ge vangen was. Op den terugtocht strandde bij Rogan-eiland een der booten en werd geheel wrak; ook de tweede stiet den 30en Januari op een rots bij Schablucka en zonk; beide ongevallen bleken toen toe te schrijven aan verraad van de loodsen; de bemanning redde zich met veel moeite met het geschut op een eilandje. De majoor Wortley ging met een roeiboot, bemand met matrozen, onmiddellijk verder, om het bericht over te brengen en hulp te ha len hij kwam den len Februari 's morgens vroeg te Abu-Krou aan, waar hij het treurige bericht van Khartoum's val en de hachelijke positie van "Wilson bekend maakte. In allerijl ging Lord Beresford, de commandant der marine-briga de, met den derden stoomer op weg en bereikte 3 Februari de schip breukelingen, die voortdurend in gevecht waren met de rebellen op beide oevers der rivier. Terwijl Lord Beresford zich in den strijd mengde, sprong een vijandelijke granaat bij den stoomketel, zoodat deze lek werd en de boot ten anker moest komen; onder het hevige vuur des vijands werd de ketel hersteld, op nieuw stoom gemaakt, en met den mees ten spoed Wilson en de zijnen aan boord genomen. Den 4en Februari bereikte men gelukkig Abu-Krou. Met den val van Khartoum was intusschen de toestand belang rijk gewijzigdde kolonel Wilson kon in het commando te Gubah niet verder eigenmachtig handelen en begaf zich den 5en Februari, na de noodige maatregelen te hebben bevolen tot versterking van het bivak, met 100 ruiters naar Korti, om persoonlijk met Lord Wol- seley te overleggen hij kwam den 9en te Korti aan. De hoogst ernstige toestand van de versnipperde Engelsche strijd macht tegenover de steeds aangroeiende overmacht van den Mahdi, die na den val van Khartoum natuurlijk nog ontzettend was toege nomen, viel thans niet te loochenen. Het geheele succes van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 145